Kolej sięga po pieniądze gmin

PKP Polskie Linie Kolejowe dostanie o trzy miliardy mniej niż się spodziewała. Firma liczyła, że w latach 2007 – 2013 otrzyma 7,6 mld zł dotacji unijnych. 

O tym, że kolej dostanie mniejsze środki, zdecydowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. – Dlatego rezygnujemy z wielu planowanych inwestycji. Na przykład z modernizacji trasy Poznań – Szczecin i Wrocław – Kalisz – powiedział Rzeczpospolitej, Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP PLK.
Zapowiada, że plany uruchomienia szybkiej kolei z Warszawy do Łodzi i do Gdyni są aktualne. – Nie możemy budować torów gorszej jakości, ale więcej, bo Unia odmówi dofinansowania – wyjaśnia Łańcucki. PKP postanowiły więc skorzystać z dofinansowania, o które mogą ubiegać się samorządy w ramach programów na rozwój regionów. 

Przedstawiciele PKP podjęli już rozmowy z władzami wszystkich regionów. Jak deklaruje rzecznik spółki, system ten ma zostać w pierwszej kolejności przetestowany na terenie województw wielkopolskiego i lubuskiego. Gdyż tamtejsze samorządy są najbardziej przychylne współpracy. 

Do ewentualnych rozmów będzie można powrócić dopiero po otrzymaniu opinii, czy współfinansowanie inwestycji jest zgodne z prawem, m.in. z ustawą o transporcie kolejowym. – Gdyby PKP przekazały nam tory, zabieganie o pieniądze na ich modernizację byłoby znacznie łatwiejsze – mówi Edward Fezko, wicemarszałek województwa lubuskiego. 
AGNIESZKA STEFAŃSKA

Więcej: Rzeczpospolita, 10.05.2006

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili