11.3 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Kłótnie w pracy – pięć sposobów na osiągnięcie porozumienia

Nieporozumienia w pracy nie są czymś nadzwyczajnym i nietypowym. Jednak, gdy zaczynają się nasilać, mogą mieć niekorzystny wpływ na karierę zawodową. Poniżej specjalisci z MSN przedstawiają pięć strategii pomagających przeprowadzić spór właściwie.

1. Poznaj zasady bitwy

Jest kilka zasad dotyczących zaangażowania w spór w pracy;

-Przedstaw swoje racje w sposób grzeczny i spokojny. Łagodność pozwoli ci dojść dalej niż pokazywanie emocji, czy wybuchanie gniewem. Słuchacz zwraca uwagę przede wszystkim na argumenty. Dzięki tak przyjętej strategii jest większa szansa, że twoje uwagi zostaną wysłuchane, a nie z góry odrzucone jako irracjonalne i wypowiedziane pod wpływem emocji. Dlatego kiedy następnym razem będziesz czymś zbulwersowany, poczekaj aż gniew ustąpi i wówczas zacznij mówić co ci się nie podobało.

-Szanuj drugą stronę. Bez znaczenia jest fakt, czy słucha cię przedstawiciel zarządu, czy też koleżanka z pokoju. Nawet jeśli uważasz tę osobę za głupca to ważne jest odnoszenie się z respektem do pozycji, którą zajmuje w firmie. Pozwala to drugiej stronie poczuć, że też ma coś do powiedzenia, a ty jej wysłuchasz. Również inne osoby przysłuchujące się konwersacji mogą nabrać do ciebie większego szacunku i przychylić się do twojej opinii.

  1. Wybierz właściwe bitwy Walcz tylko o to co ważne. Nie przejmuj się drobiazgami.

Pracownik, który narzeka na każdą drobnostkę, jest przez menedżment uważany za niezdolnego do współpracy. Natomiast osoba podważająca decyzję zarządu, jest odbierany jako niesubordynowana i prawdopodobnie straci pracę. Zastanów się, czy te wszystkie drobiazgi, które cię denerwują w pracy są bardzo istotne. Jeśli tak, to pomyśl o zmianie firmy.

  1. Są bitwy, których nie można wygrać.

Starając się zmienić politykę firmy możesz się szybko poparzyć. Nawet jeśli myślisz, że wiesz lepiej niż obecny zarząd, jak zarządzać, dopóki nie jesteś jego członkiem, oszczędzaj energię.

  1. Zabezpieczaj tyły

Odniesiesz większy sukces, jeżeli zaopatrzysz się w dodatkowe informacje. Np. jeżeli uważasz, ze ktoś łamie zasady funkcjonowania  w firmie, przygotuj odpowiednie paragrafy, które potwierdzą twoje słowa.

  1. Niektóre bitwy nie mogą być prowadzone w pojedynkę

Jeżeli uważasz, że twój pracodawca dyskryminuje cię ze względu na płeć, lub też w inny sposób, nie wiele osiągniesz wypominając mu to. Może lepiej zasięgnąć rady prawnika, który pomoże wygrać bitwę.

Źródło: MSN Lifestyle

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili