21.8 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

Kłopoty z koleją

Z każdym dniem następuje polaryzacja — po jednej stronie frontu okopują się swojaki, czyli spółki Grupy PKP, a po drugiej zostaje ciało obce, czyli prowadzona przez samorządy wojewódzkie wspomniana spółka PKP Przewozy Regionalne. Na razie nie widać szans na porozumienie w sprawie spłaty jej długu wobec spółek grupy.

Sytuacja jest tym groźniejsza, że podłożem konfliktu są wynaturzenia ustawowe i systemowe, na których żeruje ludzka małostkowość. Budując kolejowy rynek zdecydowanie wylano dziecko z kąpielą. Paranoją na skalę światową jest niemożność kupowania w Polsce przez pasażera jednolitego biletu ważnego u wszystkich przewoźników kolejowych. W dążeniu do maksymalizacji zysku kolejowe spółki oskarżają się nawzajem, podkradając sobie pieniądze. Ale trudno się temu dziwić, skoro samo państwo już wiele lat temu przestało ufać państwowym przewoźnikom, budując z konieczności system refundowanych ulg na procentowych liczbach, z których nie da się złożyć całego biletu.

Rynkowa rywalizacja prowadzona w specyficznych warunkach, bo na wspólnych torach, wymaga stworzenia rygorystycznych zasad wymuszających funkcjonowanie systemu. Dlatego sytuacja w sieci kolejowej naprawdę dojrzała do pilnych posunięć ustawowych — wypaczenie biznesowych zasad poszło już za daleko. 

Źródło: pb.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili