Kierowcy w niebezpieczeństwie – Fundacja Truckers rusza z pomocą

W ostatnich tygodniach media związane z branżą transportową kilkanaście razy poruszały tematykę problemów kierowców zawodowych w czasie istniejącej pandemii. Jak ustaliła Fundacja Truckers Life wciąż tym najbardziej palącym i niepokojącym wyzwaniem, z którym się mierzą jest brak lub bardzo ograniczony dostęp do artykułów poprawiających ich bezpieczeństwo w czasie wykonywania obowiązków zawodowych.

W Polsce liczba czynnych kierowców zawodowych to około 500 000 osób. Choć liczba ta zbliżona jest do liczby lekarzy, o tej grupie zawodowej w kontekście ryzyk, na które narażeni są podczas wykonywania pracy w czasach pandemii mówi się bardzo niewiele lub wcale. – Znikomy procent społeczeństwa zdaje sobie sprawę jak bardzo praca kierowców zawodowych jest niezbędna do naszego normalnego, zwłaszcza w tych trudnych miesiącach, funkcjonowania. Zazwyczaj kojarzą nam się oni jako Ci, którzy w nieoczekiwanym momencie wjeżdżają na lewy pas na drodze szybkiego ruchu kiedy nam akurat bardzo się spieszy – mówi Natalia Janiszewska, rzecznik prasowy wrocławskiej Fundacji Truckers Life. A to przecież dzięki ich ciężkiej pracy sklepowe półki wciąż uginają się od niezbędnych artykułów, baki w naszych samochodach nadal są pełne, a w aptekach nie brakuje leków – dodaje.

Tym bardziej niepokojący jest fakt, że kierowcy wciąż muszą mierzyć się z problemami z dostępem do podstawowych artykułów, które poprawią ich bezpieczeństwo w czasie pracy, a tym samym zminimalizują ryzyko zarażenia się wirusem. W poniedziałek 20-go kwietnia przedstawiciele Fundacji Truckers Life, która zajmuje się wspieraniem kierowców zawodowych, na przejściu granicznym w Świecku zorganizowali akcję dystrybucji bezpłatnych pakietów pomocowych – maseczek wielokrotnego użytku, rękawiczek jednorazowych, przyłbic i płynów dezynfekujących.

Zdecydowana większość kierowców wykazała bardzo entuzjastyczne podejście do akcji pomocowej. Odbierając pakiety często podkreślali fakt, że ich pracodawca nie zadbał o ich bezpieczeństwo. Zaobserwowaliśmy także przykłady dobrych praktyk – część kierowców nie pobrała pakietów, twierdząc że ich zleceniodawca zadbał o nich w wystarczającym stopniu. Niestety, procent odpowiednio zaopatrzonych kierowców to zdecydowana mniejszość. Zauważyliśmy też wstrząsające zjawisko – wielokrotne używanie maseczek jednorazowych. – relacjonuje Natalia Janiszewska. – Jednoczesne stosowanie wszystkich zalecanych środków ochrony zmniejsza możliwość zakażenia się koronawirusem. Kiedy stosujemy środki ochrony indywidualnej takie jak rękawiczki, maseczki czy przyłbice musimy również pamiętać o tym, aby były one użytkowane we właściwy sposób. Jeżeli np. w odpowiedni sposób nie będziemy zdejmować czy zakładać rękawiczek jednorazowych lub maseczki,  zwiększymy ryzyko zarażenia się koronawirusem.  – alarmuje Grzegorz Zmuda ze Stowarzyszenia Gotowi do Ratowania.

Nasuwa się więc oczywiste pytanie: dlaczego pracodawcy nie zawsze zapewniają środki ochrony swoim pracownikom, a więc osobom dzięki którym ich firma nadal może funkcjonować, a tym samym zapewniać przychód. Akcja Fundacji Truckers Life była ostatnim etapem szeregu podjętych aktywności mających na celu pozyskanie komponentów pakietów pomocowych.

Poszukiwania rzeczy składowych do pakietów trwały około 4. tygodni. Bardzo trudne było znalezienie dostawców oraz zakup tych komponentów w rozsądnych cenach. W czasie kiedy stały się one towarem deficytowym, ich ceny wzrosły kilku lub kilkunastokrotnie. Wykonałam setki telefonów, napisałam kilkadziesiąt zapytań. Częstą odpowiedzią była informacja o ich niedostępności, nieznanej dacie dostawy lub deklaracji, że pierwszeństwo w zakupie ma służba zdrowia. Dlatego rozumiem firmy, które w obliczu tego problemu stały się bezradne. To jest jednak problem wobec którego Fundacja nie mogła pozostać obojętna – mówi Anna Kuzynin z Fundacji Truckers Life.

Na Facebooku Fundacji Truckers Life jeden z kierowców zamieścił komentarz: Ekstra akcja. Popieram wsparcie dla kierowców. Jedna rzecz mnie zszokowała, Polska z jednym z największym zapleczem transportu, a wsparcie dla kierowców zaoferowało i dołączyło się do akcji 6 firm. Coś niesamowitego. [pisownia oryginalna]

Jest to bardzo dobry moment i okazja by podziękować naszym Partnerom. Są to: Q-Service Truck | Ford Trucks Polska, EMCOR Opakowania, Mar-Pol, Crusar Logistyka +, BISAF , DKV Euro Service Polska, Citronex, CSL. Dziękujemy! I tym samym bardzo gorąco zachęcamy inne firmy do włączenia się do akcji. To z pewnością nie jest koniec naszych działań. Już w poniedziałek (27.04) pakiety pomocowe dystrybuowane będą w Zgorzelcu. Start g. 10:00, Dyskont Paliwowy Citronex, ul Słowiańska 7, Zgorzelec.  – mówi Natalia Janiszewska.

Aby ułatwić procedurę oraz umożliwić wsparcie osobom prywatnym na portalu Zrzutka.pl Fundacja uruchomiła akcję zbiórki funduszy na zakup kolejnych pakietów. Celem jest osiągnięcie pułapu 95 000 zł, który pozwoli na dystrybucję maseczek, przyłbic, rękawiczek i płynów dezynfekujących wśród 1 500 kierowców.

Link do Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/z/pakietypomocowedlakierowcow

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili