1.9 C
Warszawa
wtorek, 6 grudnia, 2022

Kiepskie inwestycje Portów lotniczych

Minister transportu omówił inwestycje PP "Porty Lotnicze". Skrytykował decyzje poprzedniego zarządu firmy.

Minister krytycznie odniósł się do decyzji poprzedniego kierownictwa PPL. Skrytykował przede wszystkim -niegospodarność i kuriozalne terminy przy budowie terminalu 2 na Okęciu, lotniska w Modlinie oraz wdrażaniu zintegrowanego systemu ochrony perymetrycznej w Porcie Lotniczym Warszawa im. F. Chopina.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” jest spadkobiercą i kontynuatorem działalności istniejącego od 1959 Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych. PPL zarządza trzema portami lotniczymi w: Warszawie, Rzeszowie i Zielonej Górze. W pozostałych portach lotniczych w: Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Szymanach k/Szczytna i Wrocławiu, przekształconych w latach dziewięćdziesiątych w spółki prawa handlowego, PPL posiada udziały.

Przedstawiając najważniejsze inwestycje PPL „Porty Lotnicze”, Minister Jerzy Polaczek i Sekretarz Stanu Eugeniusz Wróbel podkreślali nieterminową realizację, zawyżone ceny kontraktów i źle przygotowane umowy uniemożliwiające wyegzekwowanie kar za nieprzestrzeganie zapisów.
 
Omawiano również działania, podjęte w celu zminimalizowania strat i opóźnień przy budowie terminalu 2 na Okęciu i lotniska w Modlinie. Poinformował m.in., iż w wyniku nieprawidłowości podczas wdrażania systemu ochrony na Okęciu, wystąpił o przeprowadzenie przez NIK ponownej kontroli stanu zabezpieczenia lotniska, kontroli następczej procesu wyłonienia Wykonawcy systemu oraz o złożeniu do Prokuratora Generalnego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Z materiałów przekazanych przez biuro prasowe ministerstwa, wynika, że zaawansowanie prac przy budowie terminalu- wynosi 67%.

Podczas konferencji Minister ustosunkował się także do doniesień prasowych w sprawie złożonego przez konsorcjum INECO-SENER opracowania dotyczącego wyboru lokalizacji Lotniska Centralnego dla Polski, potwierdzając, iż Hiszpanie wskazali w nim obszar w okolicy Mszczonowa jako najlepszy teren pod budowę lotniska. W czerwcu ma nastąpić przejęcie przejęcie przez Samorząd Województwa praw do nieruchomości Skarbu Państwa będących w zarządzie Agencji Mienia Wojskowego Natomiast we wrześniu 2007 r. – przygotowanie dokumentacji inwestycji i realizacja prac budowlano-montażowych.

inf. własna

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
289ObserwującyObserwuj
spot_img

Firmy godne poznania – PROMAG

Cykl artykułów zamieszczanych na łamach portali i czasopism przedstawiający Polskie dynamiczne i innowacyjne firmy związane z Poznaniem i warte poznania. Dziś w cyklu „firmy warte...

Z ostantiej chwili