3.2 C
Warszawa
niedziela, 18 lutego, 2024

Innowacje – wielka szansa dla logistyki

Czy innowacje mogą być szansą dla logistyki? Słuchając wystąpień prelegentów i żywiołowej reakcji sali na konferencji Eurologistic, można by wykrzyknąć: po stokroć tak! Nadszedł, bowiem dobry czas dla innowacji!

Niebawem wejdzie w życie unijny program ,,Innowacyjna Gospodarka’’, który – mimo wielu mankamentów – za główne zadanie będzie miał finansowanie innowacyjnych rozwiązań. – Innowacyjne  mogą być nie tylko konkretne produkty, technologie, ale również model biznesowy, czyli tak naprawdę sposób, w jaki prowadzimy firmę. Innowacje to może być także coś małego, na niewielką skalę – przekonywała dr Aleksandra Laskowska-Rutkowska z Katedry Zarządzania Innowacjami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 

Kontrowersje budzi jednak fakt, że dla autorów unijnych programów usługi  nie zawierają w sobie pierwiastka innowacyjnego, więc nie mogą być dofinansowywane (tak było także w poprzednim okresie finansowania). Ma się to jednak zmienić. – Urzędnicy Ministerstwa Gospodarki pracują nad zmianami w tym zakresie – zdradza dr Rutkowska. Praktycy pracujący na rzecz rynku usług logistycznych namawiali gości do innego spojrzenia na łańcuch dostaw. – Magazyn to proces, a nie budynek na zapleczu i biuro – przekonywał Jarosław Bukowski z Consafe Logistics. Marek Jędra, wiceprezes Quantum software i Krzysztof Banaś, szef sprzedaży w SKK – prezentując technologię głosową najnowszej generacji ,,text to speed’’ – zachęcali do nowego spojrzenia na procesy w magazynie. – System Voice Picking to przedłużenie systemu WMS. 

Nowa technologia jest szczególnie przydatna przy dużej ilości artykułów i konieczności ich szybkiej kompletacji – dodał Marek Jędra. Operator logistyczny DSV Solutions znalazł innowacyjny sposób na tak powszechne problemy ze znalezieniem pracowników magazynowych. W ślad za DSV w Moerdijk, w Holandii, także polski oddział firmy chce zatrudnić osoby niepełnosprawne. – Do końca przyszłego roku chcemy, aby 6 procent zatrudnionych stanowiły osoby niepełnosprawne – przekonywała Olga Aniszczuk, project manager w DSV Solutions oraz Krzysztof  Redkowiak, prezes spółki. Niepełnosprawni znajdą pracę w co-packingu, co-manufacturingu oraz rozliczaniu i archiwizacji dokumentacji. 

Prelegenci: Jarosław Bukowski i Tadeusz Drzazgowski (Consafe Logistics); Marek Jędra (Quantum software) i Krzysztof Banaś (SKK); Maurycy Szczęsny (Kaufland Polska); Olga Aniszczuk i Krzysztof Redkowiak (DSV Solutions); Krzysztof Płochocki (SSI Schaefer); Tomasz Szymański (Datalogic), Jarosław Baliński (BMW Polska). Eksperci – paneliści: dr Aleksandra Laskowska-Rutkowska, Krzysztof Wiak, Aleksander Domaradzki. Prowadzący: Jacek Machocki i Marek Szymański. Konferencja odbyła się w hotelu Novotel Airport w Warszawie.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili