8.2 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

III Forum Nauczycielskie branży LTS

Konferencja, będąca corocznym podsumowaniem pomocy jaką  WSL oferuje nauczycielom kształcącym w zawodach „Technik logistyk” i „Technik spedytor”, ma na celu poprawę edukacji logistycznej w szkołach ponadgimnazjalnych. Forum odbywa się w ramach, nowatorskiego na skalę kraju, programu współpracy ze szkołami średnimi. WSL kilka lat temu przyszła z pomocą tym nauczycielom, którzy niemal z dnia na dzień zostali postawieni przed faktem prowadzenia zajęć z nieznanych im dotąd przedmiotów logistycznych. Na rynku nie było podręczników i pomocy dydaktycznych. Wyższa Szkoła Logistyki nie tylko uruchomiła studia podyplomowe dla nauczycieli, ale także wykładowcy uczelni wraz z pracownikami Instytutu Logistyki i Magazynowania napisali podręczniki dla uczniów i regularnie pomagają w gromadzeniu materiałów, pomocnych w prowadzeniu zajęć, a dzięki umowom partnerskim z czołowymi w kraju przedsiębiorstwami, WSL daje możliwość zobaczenia logistyki w praktyce.

Na tegoroczne Forum Nauczycielskie przybyło ponad 230 nauczycieli. Spotkanie prowadził Kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki, doc. dr inż. Ireneusz Fechner. Po krótkim podsumowaniu współpracy uczelni ze szkołami średnimi oraz przebiegu studiów podyplomowych, wyjaśnił trudności związane z wprowadzeniem zmian w programie nauczania, które podczas ubiegłorocznego Forum Nauczycielskiego zaproponowane zostały przez uczestników.

– Poprawa programu edukacji logistycznej w szkołach jest korzystna dla wszystkich stron. Pracodawcy poszukują pracowników ze średnim wykształceniem zawodowym. Nauczyciele będą sprawniej wykonywać swoją pracę, uczniowie będą lepszymi technikami logistykami i technikami spedytorami, a w przyszłości być może studentami Wyższej Szkoły Logistyki – mówił doc. dr inż. Ireneusz Fechner – Obiecuję, że będziemy pukać do drzwi wszystkich ministerstw, które mogą nam pomóc w ulepszeniu edukacji w zawodach logistycznych – dodał.

Następnie Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy WSL przybliżył funkcjonowanie strony internetowej dla szkół średnich (www.szkolysrednie.wsl.com.pl) i zachęcił uczestników Forum do zwiększenia aktywności na platformie. – Możecie Państwo nie tylko wymieniać się doświadczeniami, ale także pomocami dydaktycznymi – zachęcał i równocześnie pokazywał co należy zrobić, by dany plik umieścić na stronie. Nagrodzono również Marka Stanisławskiego z Powiatowego Zespołu nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Oświęcimiu, za największe zaangażowanie w uaktualnianiu informacji na platformie komunikacyjnej dla nauczycieli.  

Izabela Świtalska przedstawiła wnioski, jakie opracowane zostały po dwóch etapach I Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Który region wypadł najlepiej, jakie zagadnienia sprawiły uczniom największą trudność  i co zrobić, by za rok szkoły jeszcze lepiej przygotowały się do organizacji kolejnych etapów Olimpiady?  – to tylko niektóre pytania, na które odpowiadała. I choć finał tegorocznego Konkursu odbędzie się dopiero 20 marca, Kanclerz doc. dr inż. Ireneusz Fechner,  zaprosił już nauczycieli do współpracy przy tworzeniu zagadnień do drugiej edycji.  

Spore poruszenie wśród uczestników wywołało wystąpienie Tomasza  Janiaka, zajmującego się podręcznikami dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Kierownik Działu Wydawnictw Instytutu Logistyki i Magazynowania nie tylko przedstawił publikacje, które już lada moment pojawią się na księgarskim rynku, ale także obiecał, że wszystkie pozycje, które dotychczasowo cieszyły się największym zainteresowaniem, zostaną wznowione.

Robert Pawlak z L-Systems, przybliżył natomiast koncepcję Platformy Edukacyjnej Laboratorium Spedycyjno-Logistycznego i Magazynowego. – Zależy nam na zbudowaniu spójnego programu nauczania, pokazującego uczniom, jak informatyczne systemy logistyczne (iScala, Ventage, ITMS oraz ELISE) wspomagają prace przedsiębiorstwa – wyjaśniał. – Uczniowie będą mieli możliwość omawiać konkretne problemy wirtualnej firmy, na podstawie profesjonalnego programu odzwierciedlającego rzeczywiste środowisko biznesowe – dodał założyciel firmy L-Systems.

W Forum uczestniczyli również przedstawiciele firm logistycznych: Magdalena Mrówka z DHL, Arleta Witalewska i Michał Musielak z Panopa Logistik Polska, Wojciech Rajkowski z SKK oraz Tomasz Grabiak z Logzactu. Poza prezentacją działalności przedsiębiorstwa, każdy z nich omówił oczami pracodawców przygotowanie do zawodu dzisiejszych techników logistyków, a także  przybliżył wymogi jakie stawia się kandydatom do pracy.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Czasopismo „Logistyka”, Polska Gazeta Transportowa, „Logistyka a jakość”, „Transport i Spedycja”, „Nowoczesny Magazyn”, Portal Logistyka.net.pl, Epoznan.pl, Kariera.com.pl, Studentnews.pl, e-Fakty, Radio Planeta oraz telewizja WTK.

źródło: Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili