Grecja – strajk sparaliżuje transport

Na najbliższą środę zapowiadany jest strajk dwóch największych greckich związków zawodowych. Tego dnia nie wystartują samoloty, nie odpłyną promy, na ulice nie wyjedzie komunikacja miejska, a na tory pociągi.

Związkowcy zapowiadają całkowity paraliż kraju. Nie będą jeździły autobusy i tramwaje w głównych miastach. Nawet szpitale zajmować się będą jedynie bardzo pilnymi przypadkami.

Do pracy nie przyjdą również pracownicy banków, biur podatkowych, szkół i sądów.

Kontrolerzy lotu nie wydadzą zgody na start i lądowanie samolotów na greckich lotniskach. Promy zostaną zadokowane w portach, a więc nie odbędzie się ani jeden rejs na wyspy należące do Grecji, a tych są setki.

– Kraj stanie, nic nie będzie się ruszać – powiedział agencji Reuters Efstathios Anestis, rzecznik związkowców stowarzyszonych w GSEE.

Protestujący zarzucają rządowi dwulicowość. Ich zdaniem po wygraniu wyborów we wrześniu rząd zmienił swoje plany o 180 stopni.  Tymczasem rząd zamierza wprowadzić pakiet reform, których celem jest m.in. uratowanie systemu emerytalnego. Według prognoz ekonomistów, obecnie funkcjonujący w Grecji system utrzyma się maksymalnie 15 lat.  Związkowcom najbardziej nie podoba się plan zwiększenia wieku emerytalnego i wydłużenia czasu pracy.

W dwóch związkach zawodowych GSEE i ADEDY stowarzyszonych jest 2,5 mln pracowników. Z ich zapowiedzi wynika, że będą kontynuować strajk do czasu, kiedy rząd zmieni politykę.

źródło: Reuters, Earth Times

źródło zdjęcja: www.sxc.hu

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili