Gorsza jakość paliwa w Polsce

Z kontroli przeprowadzonych w 2005 przez Inspekcje Handlową wynika, że ponad 6 % stacji benzynowych w Polsce sprzedaje paliwo złej jakości. Co więcej co trzeci przedsiębiorca, u którego oferowana benzyna nie spełniała, w ubiegłych latach, wymogów jakościowych, nadal oferuje wadliwe paliwo.

Od 1 maja 2004 roku Polska przedstawia Komisji Europejskiej raporty na temat jakości sprzedawanego paliwa. Inspekcja Handlowo kontroluje losowo wybrane stacje benzynowe, na każdej pobierana jest próbka, ponad 6 procent z nich nie spełniło wymogów jakościowych. Jest to wynik gorszy o, ponad 1 procent, w porównaniu z rokiem 2004. Pogorszyła się również jakość oferowanego na stacjach, oleju napędowego- kryteriów nie spełniało prawie 8 procent próbek. Od zeszłego roku obowiązują zaostrzone normy na zawartość siarki, co mogło wpłynąć na pogorszenie wyniku w odniesieniu do roku 2004 (wskaźnik ten wyniósł nieco ponad 5 proc.).

Ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych przewiduje surowe sankcje za obrót paliwem złej jakości – grzywnę w wysokości do 1 mln złotych lub karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W efekcie kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku, sądy wydały 12 wyroków skazujących, jedynie w 7 z nich nałożono kary grzywny w łącznej wysokości tylko 34 tys. złotych.

Monitorowanie jakości sprzedawanego w Polsce oleju napędowego i benzyny utrudnia też brak aktów wykonawczych, które pozwoliłyby na kontrolowanie paliwa pod względem kryteriów mających wpływ na eksploatację pojazdów. Obowiązuje już wprawdzie rozporządzenie Ministra Gospodarki ustalające te parametry, brak jednak aktu prawnego określającego metodę tych badań.
Beata Szkodzin

Więcej eGosporaka.pl, 07.02.06

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
314ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili