8.5 C
Warszawa
niedziela, 25 lutego, 2024

Etykieta biznesowego globtrotera

Podróżując w interesach po całym świecie biznesmeni mają styczność z różnymi kulturami. Przed podróżą warto zapoznać się z panującą w danym miejscu etykietą. Zwłaszcza przy stole.

Chiny

W Chinach biznesmeni zapraszani są najczęściej do restauracji. Jeśli jednak kontrahent zaprosi ich do swojego domu, należy to uznać za wielki zaszczyt. Punktualność jest w tym kraju bardzo ważna, dlatego koniecznie należy przybyć na umówioną godzinę. Przed wejściem do domu trzeba zdjąć buty. Nie wolno zapomnieć również o małym podarunku dla Pani domu. Jedząc powinniśmy cieszyć się posiłkiem, tak żeby gospodarze widzieli, że nam smakuje.

Przy chińskim stole obowiązuje klika zasad. Przede wszystkim musimy nauczyć się jeść za pomocą pałeczek. Warto poćwiczyć przed podróżą. Powinniśmy poczekać na wskazanie nam miejsca przy stole. Gość honorowy siada zawsze na wprost drzwi.

Posiłek rozpoczyna gospodarz, a gość powinien spróbować każdego dania. Żelazna zasada mówi: nigdy nie jedz ostatniego kawałka.

Jedzenie pałeczkami rządzi się dodatkowymi prawami. Powinniśmy je co kilka kęsów odkładać. Nie trzymamy ich również w dłoniach kiedy sięgamy po zupę, lub zaczynamy mówić.

Jeśli mamy ochotę wygłosić toast, pamiętajmy, że pierwszy należy do gospodarza.

Miska jest jedną z najważniejszych części chińskiej zastawy stołowej. Nigdy nie zostawiajmy w niej kości. Te należy odłożyć na talerz, lub przygotowane w tym celu naczynie. Kiedy jemy, powinniśmy trzymać miskę blisko twarzy. Jeśli w czasie jedzenia nasi gospodarze zaczną wydawać różne „nieprzyjemne” dźwięki, nie czujmy się urażeni. W ten sposób pokazują, że jedzenie im smakuje.

Arabia Saudyjska

W Arabii Saudyjskiej, podobnie jak w innych krajach arabskich, obowiązuje podział płci przy posiłkach. Mężczyźni i kobiety jedzą w osobnych salach. Będąc gościem w domu, powinniśmy zdjąć buty, ubrać się konserwatywnie i postarać się przybyć punktualnie, chociaż nie jest to najistotniejszy wymóg. Największy szacunek należy okazać najstarszym. Z nimi witamy się w pierwszej kolejności.

Nawet jeśli nie pijesz kawy, nie odmawiaj kiedy zostanie Ci zaoferowana kawa po arabsku. Przed podaniem posiłku przeważnie musi odbyć się krótka rozmowa.

„Przy stole”, pisanym w cudzysłowie,  gdyż posiłek jest często serwowany na podłodze, obowiązują ścisłe zasady. Siadamy po turecku, lub na jednej nodze. Jedząc korzystamy jedynie z prawe ręki, gdyż lewa uznawana jest za nieczystą. Należy spróbować każdej potrawy, jednak trzeba być przygotowanym na to, że zostanie zaserwowane znacznie więcej jedzenia, niż jest się w stanie zjeść.

Włochy

Włosi przywiązują dużą wagę do posiłków, dlatego jeśli na zaproszeniu będzie informacja o nieformalnym ubraniu, trzeba włożyć na siebie coś stylowego. W przypadku mężczyzn marynarkę i krawat, a kobiet – elegancką suknię. Punktualność nie jest wymagana. Na kolację możemy spóźnić się 15 minut, a na przyjęcie nawet pół godziny. Idąc na kolację, powinniśmy się zaopatrzyć w upominek: wino lub czekoladki, natomiast na przyjęcie trzeba wysłać kwiaty, upewniwszy się, że dotrą w dniu przyjęcia.

Nie siadamy do stołu zanim nie zostaniemy do tego zaproszeni. Maniery przy jedzeniu są kontynentalne, a więc znane i praktykowane przez cywilizację zachodnią. Pierwszy toast należy do gospodarza, gość honorowy też powinien go wygłosić w trakcie posiłku. Jeśli nie chcemy aby dolano nam więcej wina, powinniśmy zastawić prawie pełny kieliszek.

Chile

Chilijskie posiłki są przeważnie bardzo formalne. Najlepiej przyjąć zasadę obserwacji i naśladowania zachowania innych.

Powinniśmy poczekać na wskazanie miejsca przy stole. Najpierw siadają kobiety, mężczyźni powinni zaczekać. Do rozpoczęcia posiłku zaprasza gospodyni.

W trakcie jedzenia dłonie powinny być widoczne, a kiedy nie jemy, należy oprzeć nadgarstki o kant stołu. Zawsze należy korzystać ze sztućców, które należy odłożyć kiedy chcemy coś powiedzieć.

Grzecznie jest zjeść wszystko co mamy na talerzu. Przed pierwszym łykiem, powinniśmy poczekać na toast, który w większości przypadków zamknie się w jednym słowie „Salud!”.

Na podstawie: Kwintessential, Cross Cultural Solutions

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili