7.1 C
Warszawa
wtorek, 21 marca, 2023

Drogi do remontu

Ponad połowa polskich dróg wymaga natychmiastowego remontu.

Fatalny stan polskich dróg nikogo już szczególnie nie dziwi jak i fakt że na remonty brakuje środków, jednak statystyki  wciąż mogą zaskakiwać. Koszty zaległych napraw 17,5 tys. dróg krajowych, polegających na wyrównaniu nawierzchni, wynoszą 1,8 mld zł. Aby uporać się ze wszystkimi zaległościami, Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad potrzebowałaby w tym roku 6,4 mld zł. Natomiast na najpotrzebniejsze remonty – Dyrekcja potrzebuje 2,7 mld złotych. Niezbędne prace obejmują wyrównanie lub utwardzenie dróg oraz zabiegi poprawiające właściwości antypoślizgowe. Zaledwie 49 proc. polskich dróg krajowych nie wymaga remontu w najbliższej przyszłości. Połowa z planowanych prac powinna zostać przeprowadzona natychmiast, pozostałe w ciągu kilku najbliższych lat. W stanie krytycznym jest ok. 4,3 tys. km dróg. Tyle samo, co pod koniec 2004 r. 

Bardzo zły stan dróg, jest efektem m.in coraz większej ilości samochodów, zwłaszcza ciężarowych przy braku pieniędzy na ich odnowę i bieżące utrzymanie. Drogi wybudowane głównie w latach 70. nie są przystosowane do dużego nacisku. 

Ze wstępnych analiz Generalnej Dyrekcji wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat na polskich drogach przybyło ok. 19 proc. kierowców, a ruch samochodów ciężarowych wzrósł o 44 proc.
AGNIESZKA STEFAŃSKA

Więcej: Rzeczpospolita, 20.03.06

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
317ObserwującyObserwuj
312ObserwującyObserwuj
spot_img

Prowadzenie firmy kurierskiej – co zrobić w razie awarii pojazdu na drodze?

Własna flota samochodów w firmie kurierskiej wymaga przede wszystkim realizowania okresowych badań technicznych, a także dbałości o regularną wymianę części eksploatacyjnych. Warto jednak wiedzieć,...

Z ostantiej chwili