12.5 C
Warszawa
sobota, 13 kwietnia, 2024

Drogi do remontu

Ponad połowa polskich dróg wymaga natychmiastowego remontu.

Fatalny stan polskich dróg nikogo już szczególnie nie dziwi jak i fakt że na remonty brakuje środków, jednak statystyki  wciąż mogą zaskakiwać. Koszty zaległych napraw 17,5 tys. dróg krajowych, polegających na wyrównaniu nawierzchni, wynoszą 1,8 mld zł. Aby uporać się ze wszystkimi zaległościami, Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad potrzebowałaby w tym roku 6,4 mld zł. Natomiast na najpotrzebniejsze remonty – Dyrekcja potrzebuje 2,7 mld złotych. Niezbędne prace obejmują wyrównanie lub utwardzenie dróg oraz zabiegi poprawiające właściwości antypoślizgowe. Zaledwie 49 proc. polskich dróg krajowych nie wymaga remontu w najbliższej przyszłości. Połowa z planowanych prac powinna zostać przeprowadzona natychmiast, pozostałe w ciągu kilku najbliższych lat. W stanie krytycznym jest ok. 4,3 tys. km dróg. Tyle samo, co pod koniec 2004 r. 

Bardzo zły stan dróg, jest efektem m.in coraz większej ilości samochodów, zwłaszcza ciężarowych przy braku pieniędzy na ich odnowę i bieżące utrzymanie. Drogi wybudowane głównie w latach 70. nie są przystosowane do dużego nacisku. 

Ze wstępnych analiz Generalnej Dyrekcji wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat na polskich drogach przybyło ok. 19 proc. kierowców, a ruch samochodów ciężarowych wzrósł o 44 proc.
AGNIESZKA STEFAŃSKA

Więcej: Rzeczpospolita, 20.03.06

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili