3.8 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Dobry rok CTL

Kolejny raz koncern CTL Logistics, właściciel największej prywatnej kolei w Polsce i zarazem jednej z największych prywatnych kolei w Europie, zanotował bardzo udany rok. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, podobnie jak w latach ubiegłych, w 2006 roku firma podwoiła swój udział w rynku przewozów kolejowych.

Na koniec 2006 roku CTL Logistics zwiększył swój udział w rynku przewozów kolejowych w Polsce i osiągnął wielkość 34,5 proc. przewozów wśród przewoźników prywatnych. Spółki grupy CTL Logistics przewiozły w zeszłym roku 15,2 mln ton towarów. Łączna praca przewozowa w 2006 r. kształtowała się na poziomie 3,25 mld netto tkm, czyli o ok. 1,25 mld ton więcej niż w 2005 r. Mimo iż wolumen obsłużonego w tym czasie tonażu – 40 mln ton, utrzymał się na poziomie roku poprzedniego, to klienci CTL coraz częściej korzystają z kompleksowej obsługi, powierzając CTL coraz więcej zadań z zakresu wykonywania przewozów kolejowych, czyli core biznesu firmy. Obroty spółek Grupy CTL osiągnęły w poprzednim roku 250 mln Euro.

Polski rynek przewozów kolejowych szacowany na ponad 7 mld zł nadal zdominowany jest przez państwowe PKP Cargo, jednak z roku na rok prywatni przewoźnicy zdobywają coraz większe znaczenie. Od 2003 roku niezmiennie zyskują oni ok. 4 proc. rynku rocznie. Po czterech kwartałach 2006 roku udział przewoźników prywatnych wyniósł ok. 17 proc. czyli o prawie 4,5 proc. więcej niż w roku poprzednim.

CTL Logistics ma prawie 6 proc. udział w całości rynku przewozów kolejowych w Polsce. Następny prywatny przewoźnik ma udział o ponad połowę mniejszy kształtujący się na poziomie niewiele ponad 2,5 proc.  2006 rok był również dla CTL Logistics kolejnym rokiem inwestycji w tabor i infrastrukturę. Spółka zwiększyła liczbę posiadanych lokomotyw do 170, a liczbę wagonów do 5000. Ponadto CTL dysponuje 138 km własnych linii kolejowych oraz obsługuje 30 bocznic o łącznej długości 660 km torów.

W minionym roku kolejne spółki Grupy: CTL Rail i CTL Train oraz spółka matka CTL Logistics dołączyły do grona posiadaczy prestiżowych zaświadczeń Oceny Bezpieczeństwa i Jakości (SQAS) wydawanych przez Europejską Radę Przemysłu Chemicznego ( CEFIC). W sumie Grupa posiada już 7 zaświadczeń jakości SQAS i jest pod tym względem liderem w Polsce i jednym z najbardziej utytułowanych koncernów w Europie. W 2006 roku firma została również uhonorowana prestiżową nagrodą „Złoty Orbital” w kategorii: usługa cechująca się wysokim stopniem profesjonalności i standardów jakościowych. Spółki z Grupy CTL Logistics posiadają także certyfikaty zarządzania jakością ISO 9001 i zarządzania środowiskiem ISO 14001.

W 2007 roku CTL Logistics planuje dalszy rozwój. W  historii naszej spółki możemy mówić o kilku przełomowych wydarzeniach. Jednym z najważniejszych była decyzja o przekształceniu spedycyjnej części działalności naszej spółki i rozpoczęciu przewozów kolejowych. Jak ważna i trafna była to decyzja widać dzisiaj – mówi Jarosław Pawluk, Prezes Zarządu CTL Logistics. – Myślę, że rok 2007 może okazać się  kolejnym krokiem milowym – dodaje. 

W przyszłym roku spółka zamierza umocnić pozycję nie tylko na rynku polskim ale i europejskim. Służyć temu mają z jednej strony szerokie inwestycje w rozwój przewozów, z drugiej natomiast akwizycje na rynku europejskim.

– W naszych planach na najbliższe kilka lat jest miejsce na proces inwestycyjny o skali do tej pory jeszcze w naszej spółce niespotykanej. W chwili obecnej dopracowujemy szczegóły i zakres przyszłych inwestycji oraz rozważamy różne możliwości ich finansowania. Jest jednak za wcześnie abyśmy mogli podawać jakiekolwiek bliższe szczegóły dotyczące tego procesu –  dodaje Jarosław Pawluk.

e-logistyka.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili