11.2 C
Warszawa
sobota, 18 maja, 2024

Dlaczego seriws się opłaca

Wysoka jakość usług serwisowych jest jednym z ważniejszych czynników, która gwarantuje bezawaryjność maszyn oraz niezakłóconą pracę magazynu. Podczas wyboru firmy zewnętrznej, której powierza się stan techniczny parku maszynowego, głównymi wyznacznikami są zakres usług, deklarowany czas reakcji, a także cena. Tymczasem z doświadczenia praktyków wynika, że potwierdzenie rzetelności serwisu może zaoszczędzić w przyszłości wielu problemów. Na przyszłą satysfakcję z usług wpływ mają takie aspekty, jak kwalifikacje pracowników, możliwość dojazdu serwisantów i przeprowadzenia napraw na terenie zakładu czy sprzęt diagnostyczny, jakim dysponuje placówka i pracownicy mobilni. Współczesne modele wózków widłowych stały się na tyle zaawansowane technologicznie, że większość podzespołów sterowanych jest elektronicznie.
Dlatego kompleksowa diagnoza stanu technicznego oraz konfiguracja pracy wózka nie mogą obyć się bez pomocy komputera. Za jego pośrednictwem uzyskuje się dostęp do aktualnego oprogramowania, elektronicznych katalogów części zamiennych, podręczników warsztatowych, schematów elektrycznych oraz informacji technicznych. Połączenie się z komputerem pokładowym pozwala odczytać zapisane błędy, które miały miejsce w trakcie eksploatacji wózka. Komputer z zainstalowanym specjalistycznym oprogramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy techników serwisowych – zarówno tych stacjonarnych, jak i mobilnych.

– W firmie STILL każdy pracownik serwisu zaopatrzony jest w komputer, z zainstalowanym programem Navigator – wyjaśnia Katarzyna Hoeffler z firmy STILL Polska – Oprogramowanie jest na bieżąco aktualizowane, ponieważ średnio raz w roku wychodzi nowa edycja. Obecnie w Polsce jest to Navigator 8.11 dostępny na czterech płytach DVD. Aby go zainstalować potrzebny jest numer seryjny oraz hasło. W Niemczech od wiosny 2012 jest już użytkowany nowy Navigator 8.12, który w najbliższym czasie będzie dostępny w Polsce wraz z nowymi notebookami Panasonic pracującymi na systemie operacyjnym Windows 7. Od tego momentu STEDS Navigator będzie przypisany do konkretnego technika, a odnowienie licencji oraz bieżące aktualizacje będą dostępne w trybie on-line.

O rzetelności serwisu świadczy także przestrzeganie prawa i korzystanie z legalnych wersji oprogramowania, co niestety nie zawsze jest regułą. Proceder dotyczy zwłaszcza nieautoryzowanych serwisów deklarujących możliwość naprawy wózków markowych wózków w oparciu o diagnostykę komputerową. Ze względu na coraz nowocześniejsze technologie zastosowane w wózkach proceder ten zaczyna przybierać na sile. Zdaniem Ireneusza Matusiaka, radcy prawnego i dyrektora działu własności intelektualnej w TGC Corporate Lawyers, przedsiębiorcy albo nie wiedzą, albo w wielu wypadkach wolą nie wiedzieć o ewentualnych sankcjach prawnych wynikających z naruszenia praw innych podmiotów:

– Przyczyną naruszeń tych praw jest w większości przypadków chęć zaoszczędzenia – ograniczenia wydatków co w praktyce oznacza pasożytnicze wykorzystywanie cudzej własności intelektualnej. Mimo, iż program komputerowy to tylko zapis określonych instrukcji, który nie stanowi rzeczy w rozumieniu k.c. (art. 45 k.c. – rzeczami są tylko przedmioty materialne) to jednak uzyskanie cudzego programu komputerowego (w celu osiągnięcia korzyści majątkowej) bez zgody osoby uprawnionej zostało przez ustawodawcę potraktowane jako przestępstwo przeciwko mieniu. Zgodnie z art. 278 § 2 k.k. działanie takie zagrożone jest taką samą karą jaka przestępstwo kradzieży – pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Konsekwencje korzystania z nielegalnego oprogramowania w działalności gospodarczej może ponieść nie tylko osoba skazana za przestępstwo przeciwko mieniu, lecz także cała firma. Poza uszczerbkiem na wizerunku i utratą wiarygodności, na przedsiębiorstwo może zostać nałożona kara pieniężna oraz przepadek mienia lub korzyści majątkowej.

– Zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary z 28 października 2002 r. (Dz.U. Nr 197, poz. 1661 z późn. zm.) podmiot zbiorowy (m.in. spółki prawa handlowego) podlega odpowiedzialności, jeżeli fakt popełnienia czynu zabronionego przez osoby wymienione w tej ustawie został potwierdzony prawomocnym orzeczeniem sądu. W takiej sytuacji na podmiot zbiorowy może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości od 1000 do 5 000 000 złotych (nie wyższa jednak niż 3% przychodu osiągniętego w roku obrotowym, w którym popełniono czyn zabroniony). Dodatkowo sąd może orzec m.in. przepadek: przedmiotów pochodzących z przestępstwa (również programów komputerowych), korzyści majątkowej pochodzącej chociażby bezpośrednio z czynu zabronionego. Możliwe jest również zakazanie podmiotowi zbiorowemu m.in. ubiegania się o zamówienia publiczne, reklamy świadczonych usług – mówi Ireneusz Matusiak.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili