Dialog społeczny na kolei

Przedsiębiorstwa kolejowe powinny konkurować na rynku między- narodowym, należy wykorzystać dobrą koniunkturę w gospodarce. W Warszawie obradował Zespół Trójstronny ds. Kolejnictwa.

– Należy prowadzić dialog społeczny na kolei i przekształcenia w taki sposób, aby wykorzystać dobrą koniunkturę w gospodarce, a przedsiębiorstwa kolejowe przygotować do konkurowania na rynku międzynarodowym – powiedział Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak do uczestników posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa.

Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk poinformował zebranych, że Marszałek Sejmu skierował do pierwszego czytania w Komisji Infrastruktury III projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe, która powoli na oddłużenie spółki PKP Przewozy Regionalne. Ponadto ustawa określa zasady przeniesienia udziałów tej firmy do samorządów województw. „Strategia dla transportu kolejowego do roku 2013” przynosi już pierwsze efekty. Potwierdzeniem tego jest dodatni wynik finansowy Grupy PKP osiągnięty w ubiegłym roku” – stwierdził Minister Cezary Grabarczyk.

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i Wiceprzewodniczący Zespołu Roboczego Konwentu Marszałków ds. Usamorządowienia PKP PR Wojciech Jankowiak potwierdził determinację samorządów województw, aby rozwijać przewozy regionalne poprzez zwiększenie oferty przewozowej i podnoszenie jakości. „Wszystkie województwa określiły, że transport kolejowy jest priorytetowym środkiem transportu. System komunikacji w regionach bez kolei nie może istnieć. Pokazuje to, że kierunek przyjęty przez rząd związany z usamorządowieniem kolei jest właściwy” – stwierdził Wicemarszałek W. Jankowiak.

Najważniejszym punktem obrad Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa było powołanie specjalnego podzespołu do spraw „Strategii dla transportu kolejowego do roku 2013”, który będzie monitorował i omawiał wdrażanie „Strategii…”.

Uzgodniono również, że pracodawcy kolejowi i związki zawodowe będą prowadzić dalsze negocjacje na temat uregulowania wzrostu wynagrodzeń w latach 2009 i 2010. 

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili