DCT Gdańsk – otwarcie za 9 dni

Pierwszego czerwca rozpocznie działanie terminal kontenerowy w Gdańsku usytuowanym pomiędzy Portem Północnym a plażą na Stogach. W ciągu czterech lat obroty na terminalu mają osiągnąć przeładunek 500 tysięcy TEU rocznie.

Docelowo zdolność przeładunkowa ma wynosić 1 mln TEU. Inwestycja ta jest największą w Polsce w zakresie infrastruktury morskiej w ostatnich latach.

Na nowym terminalu będą pracować również funkcjonariusze celni, zatem systematycznie inwestycja jest monitorowana przez Urząd Celny w Gdańsku. Niemiecka firma Hochtief, która jest wykonawcą budowy oddała już do eksploatacji część nabrzeża wraz z placem manewrowym, na którym od prawie dwóch miesięcy intensywnie szkolą się pracownicy DCT. Są to suwnicowi i sztauerzy, mający do dyspozycji nowoczesny sprzęt – dwie samojezdne suwnice bramowe o udźwigu 40 ton, sztaplarki podnoszące towar na wysokość 5 kontenerów, a przede wszystkim suwnicę typu STS o udźwigu 60 ton i wysięgu 67 metrów, z tego aż 52 m nad wodą. Taki zasięg pozwala na wyładunek ze statku kontenerów ułożonych na pokładzie od burty do burty w ilości 18 sztuk.

W połowie kwietnia suwnica STS zainaugurowała swoją pracę rozładowując na nowym nabrzeżu statek, na którym przypłynęła kolejna suwnica w częściach do montażu. Łącznie terminal DCT do jesieni będzie dysponował 3 suwnicami STS oraz 5 – typu RTG. Gotowa jest już rampa dla statków typu ro-ro, 600-metrowa bocznica kolejowa, ogromny plac parkingowy z budynkiem, w którym funkcjonować będą służby DCT , także oddział celny. Natomiast końcowe prace wykończeniowe trwają w hali przeznaczonej do kontroli (o powierzchni prawie 1 hektara), a w budynku administracyjnym wyposażane są już pokoje biurowe.

e-logistyka.pl

Źródło: Izba Celna w Gdyni
Źródło zdjęcia: Izba Celna w Gdyni

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili