DB w Polsce

Siostrzana spółka kolei niemieckiej (Deutsche Bahn DB AG), DB Schenker zmierza w kierunku dalszej internacjonalizacji swoich usług. Koncern pozytywnie ocenia miniony rok a prognozy na rok kolejny są pozytywne. 

Pomimo porażki na Węgrzech i nieudanej fuzji z tamtejszym MAV Cargo koncern chce nadal być aktywny w południowo-wschodniej części Europy. Wobec rozkwitu przemysłu w tym rejonie wynikającym przede wszystkim z nowych atrakcyjnych i tanich lokacji dla firm, baza transportowa będzie tam na pewno potrzebna. Podobnie sytuacja ma się na Słowenii, gdzie według ostatnich doniesień prasowych rząd niedługo oficjalnie rozpisze przetarg na świadczenie usług transportu kolejowego. Nieoficjalnie wiadomo, że DB jest jednym z głównych kandydatów.

W Polsce DB czeka na pozwolenie rozpoczęcia działalności dla DB Schenker z siedzibą w Poznaniu. Ta spółka siostra kolei niemieckiej będzie na początku dysponowała 20 lokomotywami. Planowane jest między innymi obsługiwanie trasy z Niemiec, przez Polskę aż na Ukrainę. Problemem okazało się rozszerzenie strefy Schengen i związane z tym formalności celne. Oznacza to, że prawdopodobnie już niedługo zobaczymy niemieckie lokomotywy na naszych torach. 

Wraz z hiszpańską spółka Spantir DB obecna jest także na Półwyspie Iberyjskim, we Francji konkuruje aktualnie z brytyjska spółką EWS o pozwolenie na transport całymi składami, a w Niemczech kolejna spółka siostrzana Railion i francuskim partnerem SNCF zajmuje się obsługą pojedynczych wagonów.

Pomimo ostrożnych prognoz na kolejny rok, strajków na kolei niemieckiej a co za tym idzie utraty wielu milionów ton ładunków kolejny rok ma być także rokiem wzrostu dla całej branży.   

Łukasz Sołtysiak

marketing & werbung
Alter Postweg 26
D- 21075 Hamburg
Tel.: +49 15152994517
ls@marketing-werbung.eu
www.marketing-werbung.eu

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili