1.5 C
Warszawa
czwartek, 2 lutego, 2023

Darmowy kalkulator emisji spalin

Wielkość emisji będzie indywidualnie obliczana dla każdej ciężarówki, zgodnie z liczbą kilometrów, które przejechała, a nawet z prędkością obrotową silnika na poszczególnych odcinkach trasy. By polscy przewoźnicy już dziś mogli przygotować się do nadchodzących zmian, spółka Planung Transport Verkehr (PTV) z niemieckiego Karlsruhe przygotowała dla nich darmowy kalkulator emisji dwutlenku węgla, dostępny w Internecie.

To internetowe narzędzie, dostępne w języku polskim, jest na razie bardzo proste, bo zawiera „liczydło” pozwalające w uśredniony sposób obliczyć masę tylko jednego z emitowanych zanieczyszczeń – dwutlenku węgla – dla określonej trasy ciężarówki. Gdy unijne przepisy wprowadzające indywidualnie naliczane opłat za korzystanie ze środowiska naturalnego wejdą w życie, przewoźnicy będą musieli korzystać z dużo bardziej skomplikowanych i dokładniejszych narzędzi informatycznych, wyliczających znacznie precyzyjniej emisję większej liczby zanieczyszczeń wydalanych z rur ciężarówek. Na razie jednak warto, by polscy przewoźnicy, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, zaznajomili się z nowym obowiązkiem, którego dopełnianie czeka ich w niedługiej przyszłości.

W celu dokonania obliczeń, w odpowiednich okienkach kalkulatora należy wpisać:
– parametry pokonanej drogi – trzeba wybrać kraj wyjazdu i docelowy oraz kody pocztowe początku i końca trasy,
– typ pojazdu według dopuszczalnej masy całkowitej i ekologicznej normy euro (jest również opcja dla samochodu osobowego napędzanego benzyną),
– stopień załadowania pojazdu.
Są to dość ogólne dane, ale pozwalają na poglądowe oszacowanie emitowanego zanieczyszczenia (nie zawierają np. uzależnienia emisji od prędkości obrotowej silnika). Nic dziwnego, na razie nie ma bowiem obowiązku wyliczania dokładnej emisji szkodliwych substancji.

Kalkulator jest dostępny na stronie internetowej:
http://aetest.mapandguide.de/co2web/Default.aspx?partner=MCFIW&lingua=pl

lub na stronie internetowej firmy Autosoftware (przedstawiciela na Polskę spółki PTV) www.autosoftware.com.pl po kliknięciu w baner „CO2 oblicz emisję”.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
317ObserwującyObserwuj
297ObserwującyObserwuj
spot_img

Prowadzenie firmy kurierskiej – co zrobić w razie awarii pojazdu na drodze?

Własna flota samochodów w firmie kurierskiej wymaga przede wszystkim realizowania okresowych badań technicznych, a także dbałości o regularną wymianę części eksploatacyjnych. Warto jednak wiedzieć,...

Z ostantiej chwili