8.2 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

Dalsze opóźnienia w budowie A1

""Kiedy powstanie autostrada A1 z Grudziądza do Torunia? Niewiadomo. Ministerstwo Transportu wszczęło postępowanie administracyjne by wykazać, że koncesja na budowę tej drogi przez firmę Gdańsk Transport Company wygasła. GTC twierdzi, że koncesja ważna jest do 2039 roku.

Ministerstwo Transportu ogłosiło, że zostało wydane zawiadomienie o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji z 1997 r. o przyznaniu koncesji firmie GTC na budowę i eksploatację płatnej autostrady A1 z Gdańska do Torunia. Pierwsze 90 km tej autostrady z Gdańska do Grudziądza GTC już buduje. 

Takie plany Ministerstwo Transportu zdradzało już w połowie roku, zarzucając GTC zbyt wysokie koszty budowy. Jak dowiedziała się Gazeta, na zlecenie GDDKiA firma Transprojekt Gdańsk pracuje od czerwca, nad projektem budowy tego odcinka autostrady. 

GTC nie zamierza rezygnować z praw. – Nie mamy żadnych wątpliwości, że nasza koncesja jest ważna i będzie obowiązywać do 2039 r. Nasze stanowisko w tej sprawie wspiera wiele opinii, również prawników odpowiedzialnych za prawo administracyjne w Polsce i zmiany wprowadzane w tym prawie, a także renomowanych kancelarii, takich jak Cameron McKenna – twierdzi Aleksander Kozłowski z zarządu GTC. 

Zdaniem przedstawiciela GTC sprawa ostatecznie może trafić do sądu administracyjnego. Takie postępowanie może jednak przeciągać się dość długo, a zanim spór się rozstrzygnie, budowa drogi będzie dla innych wykonawców dużym ryzykiem. Odebranie koncesji GTC przez ministra skróciłby drogę do sądu administracyjnego jednak w takim przypadku państwo ryzykowałoby gigantyczne odszkodowania w razie wygranej GTC.

Andrzej Kublik
Więcej: Gazeta Wyborcza 11.12.2006

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili