Czyżby konkurencja dla paczkomatów?

 

Pierwsze urządzenia pojawią się w 2012 roku na Śląsku dzięki dotacji Górnośląskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Kwota dotacji na wdrożenie technologii awizomatowej w tym regionie wynosi blisko 6 mln zł, natomiast łączna wartość tego projektu to 14,6 mln zł. 

Awizomaty to autorski i pierwszy na świecie projekt mający przede wszystkim usprawnić i zautomatyzować świadczenie usług pocztowych. Pierwsze urządzenia pojawią się w województwie śląskim, a kolejne w podlaskim, małopolskim, lubelskim i mazowieckim. Według planu dzięki dotacji zbudowana zostanie sieć 195 awizomatów. Pierwsze maszyny pojawią się na ulicach polskich miasta w drugiej połowie 2012 roku. W dalszej perspektywie PGP SA zakłada stworzenie ogólnopolskiej sieci liczącej 1000 maszyn. 

Zgodnie z definicją przesyłka rejestrowana jest przyjmowana za potwierdzeniem nadania i doręczana za pokwitowaniem odbioru, tak aby możliwa była weryfikacja tożsamości adresata. W tym celu list jest doręczany osobiście przez listonosza, a w przypadku nieobecności odbiorcy, pozostawiane jest w skrzynce pocztowej papierowe awizo informujące o możliwości odbioru przesyłki we wskazanym urzędzie pocztowym, w określonych godzinach otwarcia placówki. W przypadku nieodebrania przesyłki w wyznaczonym terminie, listonosz po raz drugi doręcza awizo odbiorcy, a następnie – jeśli list nadal nie zostanie podjęty przez adresata – wraca do nadawcy.

Awizomaty mają za zadanie usprawnić proces doręczania przesyłek rejestrowanych poprzez umieszczanie ich przez listonoszy we wskazanych urządzeniach. Osoba zainteresowana usługą awizomatową rejestruje się w systemie i wybiera awizomat, do którego kierowana będzie korespondencja w przypadku nieobecności w chwili doręczenia. Gdy przy pierwszej próbie kurier nie zastanie adresata, pozostawia awizo, które oznaczone jest kodem kreskowym, a przesyłkę umieszcza w odpowiedniej przegródce wybranego urządzenia. Odbiorca w dogodnym dla siebie czasie może odebrać list umieszczając uprzednio swój dowód osobisty w czytniku i skanując kod znajdujący się na awizo. Awizomat, po zweryfikowaniu danych, otworzy właściwą skrytkę i wyda przesyłkę.

„Awizomaty to innowacyjna, nieznana dotąd oferta pocztowa. Dzięki urządzeniom znacznie zmniejszą się koszty doręczania przesyłek, a zwiększy się wygoda i dostępność usługi dla odbiorców. Tradycyjna obsługa korespondencji rejestrowanej jest pracochłonna i wymaga znacznego zaangażowania zarówno po stronie operatora pocztowego, jak i odbiorcy, który musi dostosować się do godzin pracy listonosza i urzędów pocztowych. Funkcjonalność awizomatów z pewnością docenią osoby, które prowadzą aktywny tryb życia i często przebywają poza domem. Zasada działania jest podobna do skrytek pocztowych, z tą zaletą, że awizomaty dostępne są non-stop” – mówi Witold Szczurek, członek zarządu Polskiej Grupy Pocztowej SA.

Projekt unijny PGP oprócz wprowadzenia na rynek awizomatów zakłada rozszerzenie usługi o e-awizo, czyli umożliwienie odbioru potwierdzenia drogą elektroniczną. Dzięki tej funkcjonalności listonosz doręczy przesyłki do wskazanego awizomatu, a system sam powiadomi o tym adresata wysyłając wiadomość e-mail. List zaadresowany do zarejestrowanego klienta wychwytywany jest na etapie sortowania, a następnie kierowany do zadeklarowanego awizomatu. Do jednego urządzenia będzie mogło trafić nawet 100 przesyłek.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili