6.1 C
Warszawa
czwartek, 22 lutego, 2024

Czy VAT wykolei PKP?

Polskie koleje mogą dostać miliardy euro na inwestycje i modernizację z Unii Europejskiej, problem w tym że nie mają, z czego zapłacić podatku VAT.

W latach 2007-13 PKP Polskie Linie Kolejowe mają szansę na ponad 4 mld euro unijnych dotacji. Dzieki czemu kolej miałaby szanse stać się szybka i bezpieczna. Ale PKP PLK może nie mieć pieniędzy na zapłacenie setek milionów euro podatku VAT swoim kontrahentom realizującym inwestycje. – Grozi nam niewykorzystanie unijnych pieniędzy – przestrzega Janusz Piechociński, ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Od  wejścia Polski do Unii Europejskiej obowiązuje 22-proc. stawka VAT przy inwestycjach kolejowych. Wcześniej część inwestycji finansowana z funduszy przedakcesyjnych objęta była zerową stawką podatku. Problem polega na tym, że VAT nie jest tzw. kosztem kwalifikowanym, a więc nie może być refundowany z unijnych funduszy. PLK musi znaleźć na to środki własne bądź uzyskać pieniądze z budżetu państwa.

– Kwestia VAT-u jest newralgiczna, sygnalizowaliśmy już ten problem w Ministerstwie Transportu – mówi Teresa Zwiernik, członek zarządu PKP PLK. Jeśli firma nie znajdzie pieniędzy na podatek, wtedy poszkodowani będą głównie wykonawcy kontraktów inwestycyjnych. – To stawia pod znakiem zapytania przyszłe inwestycje – mówi Gazecie Maciej Radziwiłł, prezes firmy Trakcja Polska PKRE wykonującej m.in. modernizację linii kolejowej Skierniewice – Koluszki. 

KP PLK planuje w najbliższym czasie wybór w przetargu doradcy finansowego, który miałby m.in. zaproponować sposoby na znalezienie pieniędzy na VAT.
Leszek Baj

Więcej: Gazeta Wyborcza, 18.08.2006

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili