20.3 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024

Czy Kielce będą miały swoje lotnisko?

– Koszt uruchomienia lotniska jest szacowany na ok. 500 mln zł – mówi „Rz” Zdzisław Wrzałka, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Władze regionu nie są udziałowcami spółki zarządzającej portem w Obicach, ale chciały wesprzeć jego budowę. W regionalnym programie operacyjnym zarezerwowały początkowo ponad 50 mln euro na powstanie portu. Nie zgodziła się na to jednak Komisja Europejska. 

– Nie mamy pieniędzy, by zaangażować się w ten projekt – mówi marszałek Wrzałka. Władze województwa są już właścicielem innej spółki, która zarządza lotniskiem sportowo-rekreacyjnym w Masłowie. W ciągu najbliższych dwóch lat zainwestuję w nie ze środków własnych około 13 mln zł. – Nie będzie to nigdy lotnisko, które mogłoby obsługiwać duże samoloty pasażerskie. Nie ma gdzie rozbudować pasa startowego do niezbędnej długości – podsumowuje marszałek Wrzałka. Władze Kielc próbowały zainteresować projektem w Obicach prywatnych inwestorów – na razie bez powodzenia. 

Promesę zezwolenia na założenie lotniska ULC wystawił dla portu w podwarszawskim Sochaczewie, Kamieniu Śląskim pod Opolem i Świdniku pod Lublinem. Porty w Kamieniu i Sochaczewie należą do inwestorów prywatnych.
Kolejnych wniosków od portów lotniczych nie mamy – mówi Katarzyna Krasndębska, rzecznik ULC.

Źródło: rp.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili