8.2 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

Co z tą pocztą?!

– Liberalizacja rynku pocztowego w Polsce obejmuje wszystkich operatorów pocztowych. Problem polega na tym, że nie wiadomo jak rozwiązać kwestię dostępności i powszechności usługi pocztowej. Każdy z obywateli Rzeczpospolitej musi mieć możliwość wysłania listu z miejsca jak najbliższego miejscu swojego zamieszkania, oraz do regularnego otrzymywania wszelkiej korespondencji. Listonosz operatora pocztowego, który zostanie wyznaczony do świadczenia usługi powszechnej, będzie musiał zatem być obecny w każdej miejscowości przynajmniej raz w tygodniu. Niesie to za sobą konieczność wprowadzenia odpowiednich rozwiązań prawnych. Jednym z rozważanych na szczeblu europejskim modeli jest podział kraju pomiędzy kilku operatorów i nałożenie na nich obowiązku świadczenia usługi powszechnej na wskazanym obszarze – powiedział Bartłomiej Górzny, Dyrektor Sprzedaży i Obsługi Klienta I.D. Marketing.

Zdaniem przedstawicieli narodowych operatorów pocztowych państw UE, w chwili pełnego uwolnienia rynku mogą oni utracić jeden z najbardziej rentownych segmentów swoich usług, czyli B2B i B2C oraz masowych nadawców w dużych miastach. Mogą one w dużej części przypaść prywatnym operatorom, którzy będą walczyć właśnie o tych klientów. Pocztom narodowym pozostałyby wtedy usługi mniej dochodowe, a nawet deficytowe – czyli dostarczanie korespondencji prywatnej. Ten właśnie obszar pozostaje najbardziej skomplikowany. Jak rozwiązać ten problem?!

– Z czysto biznesowego punktu widzenia pierwszą rzeczą, jaka nasuwa się na myśl jest to, że trzeba zamknąć placówki, które są niedochodowe. Jednak sama definicja usługi powszechnej wyklucza takie rozwiązanie i dlatego Poczta Polska musi wciąż utrzymywać ponad 8 000 placówek – kontynuuje Bartłomiej Górzny z I.D. Marketing. – w tracie kilkuletniej już debaty na szczeblu europejskim pojawiły się więc trzy potencjalne rozwiązania. Pierwsze z nich to takie, że Unia po dogłębnej analizie rynku pocztowego w Polsce może zlecić usługę powszechną innemu operatorowi. Drugie rozwiązanie dotyczy tylko operatorów, którzy działają w skali całego kraju. Mógłby więc nastąpić podział wykonywania usługi powszechnej pomiędzy kilku operatorów. Oznacza to, że operator prywatny, prócz swojej działalności stricte biznesowej będzie wykonywał usługę powszechną na terenie np. przydzielonego województwa. Jest także trzecie rozwiązanie – Fundusz Kompensacyjny. To rozwiązanie zakłada, że Poczta Polska nadal zostanie wykonawcą usługi powszechnej, a wszyscy operatorzy będą przekazywali do tego funduszu określoną kwotę pieniędzy na pokrycie tej deficytowej usługi. Problem polega na tym, że nie za bardzo wiadomo w jaki sposób ten fundusz kompensacyjny policzyć. – powiedział Bartłomiej Górzny

O tym jaka będzie przyszłość Poczty Polskiej i w jaki sposób będzie przebiegała cała liberalizacja rynku pocztowego, będą debatować przedstawiciele wszystkich operatorów pocztowych w kraju. Obrady pocztowego Okrągłego Stołu odbędą się 6 listopada 2008r.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili