18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

Cena ropy w USA spadła o 20 proc.

W ciągu ostatnich trzech tygodni cena ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadła o 20 proc. Przyczyną jest spadek popytu na benzynę.

– Może się to wydać kuriozalne, ale konsumenci nie zdawali sobie sprawy jak wielką siłę posiadali – powiedział dzisiaj na antenie radia NPR Peter Beutel, właściciel firmy konsultingowej Cameron Hanover.

– Popyt na benzynę spadł o od 2,2 do 4,1 proc. w zależności od źródła informacji. To wystarczyło, żeby wpłynąć na obniżkę cen paliwa o 75 centów na galonie – dodał Beutel.

czytaj dalej>>

""


Zdaniem Beutela ceny mogą jeszcze spaść, ale nie jest wykluczony ich wzrost. Mogą o tym przesądzić trzy czynniki. Jednym z nich jest nawiedzenie południa Stanów Zjednoczonych przez huragan podobny w skutkach do Katriny albo Rity. Drugi to możliwość zablokowania cieśniny Hormuz w związku ze zmieniającą się polityką wobec Iranu. Trzecia droga do zwiększenia cen ropy prowadzi do Rezerw Federalnych. Jeśli Ben Bernanke zdecyduje się obniżyć stopy procentowe, lub jeśli podwyższy je Jean-Claude Trichet z Europejskiego Banku Centralnego to cena za baryłkę ropy wzrośnie.

Jeśli te trzy pesymistyczne prognozy nie spełnią się przed Dniem Kolumba obchodzonym 12 października, wówczas w opinii Beutela cena za baryłkę ropy pod koniec roku może spaść do 100 USD.

źródło: Marketplace, NPR
źródło zdjęcja: www.sxc.hu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili