Bezpieczeństwo na drogach krajowych

Przebudowa dróg, chodników, doświetlenie przejść dla pieszych, weryfikacja ograniczeń prędkości oraz zamontowanie około 90 fotoradarów to konkretne działania operacyjnego programu „Bezpieczna Ósemka”.

Program zostanie podjęty na drodze krajowej nr 8, o czym poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na konferencji, która odbyła się w czwartek 28 czerwca w Warszawie, w siedzibie Centrali GDDKiA

  • Statystyka wypadków wyraźnie pokazuje, że w tym roku może zginąć więcej ludzi niż w poprzednim, mimo tak wielu działań, które podejmuje wiele organizacji rządowych i pozarządowych. Mając to na względzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła całkowicie zmienić swoje podejście do bezpieczeństwa ruchu drogowego, bo zamiast spadać – liczba zabitych rośnie – powiedział Zbigniew Kotlarek Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

  • Od tego roku przez najbliższe siedem lat będziemy realizować strategiczny plan „Dróg zaufania – zmniejszenia liczby zabitych. Strategię podzielono na trzy programy operacyjne: akcję „Bezpieczna Ósemka”, którą rozpoczynamy w tym roku na dk 8. Jest to pilotażowy program, który będzie realizowany do 2013 roku. W przyszłym roku podobne działania zostaną wprowadzone na kolejnych ośmiu drogach krajowych, natomiast w roku 2009 działania zostaną rozszerzone na pozostałe 88 dróg krajowych – poinformował szef GDDKiA.

  • Kilkumiesięczna analiza naukowa potwierdziła, że podstawą wypadków jest nadmierna prędkość. Do innych podstawowych zagrożeń należy mieszanie się ruchu pieszego i samochodowego oraz ruchu tranzytowego i lokalnego – podkreślił Waldemar Królikowski Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Działania GDDKiA skupią się na dwóch podstawowych dziedzinach:
• zmiany inżynieryjne – poprawa dróg, czyli wszystkich tych elementów, które sprawiają, że drogi są niebezpieczne
• komunikacyjne – działania informacyjne za pośrednictwem map z informacjami gdzie trwają roboty budowlane i gdzie są fotoradary, za pośrednictwem mediów, happeningów, plakatów, ulotek, billboardów, a także serwisu internetowego www.drogizaufania.pl

Innowacyjną metodą komunikowania podjętych przez GDDKiA działań poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie wykorzystanie systemu CB Radio – o czym poinformował Rzecznik Prasowy GDDKiA Andrzej Maciejewski.

Zachowanie życia i zdrowia jest nadrzędną ideą „Dróg zaufania”. Program wystartuje na drodze krajowej numer 8. „Ósemka” przecina Polskę od granicy w Kudowie – przez Wrocław, Piotrków, Warszawę – po Suwałki i przejście graniczne w Budzisku.

Podczas konferencji przedstawione zostały konkretne działania operacyjnego programu, które podniosą bezpieczeństwo na drogach krajowych. Po raz pierwszy w tym samym miejscu i czasie połączone zostaną interesy wszystkich użytkowników dróg: kierowców i pieszych, mieszkańców miejscowości leżących wzdłuż ósemki oraz przyjezdnych. W roku 2008 projekt „Drogi zaufania” obejmie kolejnych osiem dróg.

W roku 2009 – pozostałe 88 dróg krajowych. Co piąty wypadek w Polsce ma miejsce właśnie na tych drogach. Dziś 37 procent z nich kończy się śmiercią.

e-logistyka.pl

źródło zdjęcia: www.sxc.hu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili