Bankructwo lotniczego giganta

Będzie to 6. największe bankructwo w Japonii. I 16. upadek linii lotniczej od czasu wybuchu obecnego kryzysu finansowego. Zdaniem dyrektora generalnego IATA, Giovanni Bisignaniego do końca tego roku upadnie jeszcze 14 przewoźników. Do dymisji podał się już prezes JALa — Haruka Nihimatsu.

To nie znaczy, że JAL przestanie w tym tygodniu latać. Będzie musiał jednak znacznie ograniczyć działalność i zrezygnować z wielu tras. W okresie do marca 2013 będzie musiał również dokonać drastycznych cięć zatrudnienia — najprawdopodobniej pracę straci 15,600 tys osób, czyli jedna trzecia załogi. Linia winna jest wierzycielom 16 mld dol.

JAL przez ostatni miesiąc ubiegał się o pomoc finansową od rządu, ewentualnie od któregoś z przewoźników zainteresowanym przejęciem akcji. Zainteresowane były amerykańskie linie Delta i American Airlines. AA w ostatnią sobotę podwyższyła swoją ofertę proponując 1,4 mld dol. za objęcie nieokreślonej liczby akcji JAL. Amerykanie skorzystaliby przede wszystkim na przejęciu od JALa tzw działek czasowych — czasów startów i lądowania na zapchanych lotniskach tokijskich, przede wszystkim na Naricie, ale i w innych miastach japońskich, oraz w Chinach. Jednak premier Japonii, Yukio Hatoyama uznał, że dawanie bankrutowi nowych pieniędzy byłoby równoznaczne z wyrzuceniem ich w błoto. Jego zdaniem największe nadzieje na poprawę kondycji JALa daje właśnie bankructwo.

Ostateczna decyzja ma zostać podjęta jeszcze w tym tygodniu, a procedury upadłościowe rozpoczęłyby się po 20 stycznia. Wiadomo już, że JAL w trakcie trwania procedur naprawczych będzie musiał znacznie ograniczyć działalność.

Źródło: rp.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili