Aktywne pozyskiwanie finansowania inwestycji drogowych

Celem spotkania było wzmocnienie dotychczasowej współpracy pomiędzy stroną publiczną a EBOR oraz zwiększenie zaangażowania Banku w finansowanie inwestycji drogowych w Polsce.

– Realizowany obecnie program inwestycyjny przewiduje zarówno budowę nowych autostrad i dróg ekspresowych, jak i modernizację istniejącej sieci drogowej. Jesteśmy także otwarci na realizowanie projektów w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Zadań inwestycyjnych, a tym samych szans na współpracę, jest więc wiele – dodał Wiceminister Z. Rapciak.

Dyrektor Thomas Maier wyraził zainteresowanie EBOR współfinansowaniem budowy autostrad w Polsce. Jako wzór podał obecne zaangażowanie Banku w finansowanie infrastruktury drogowej na Słowacji.

W trakcie spotkania poruszono także kwestię nowego mechanizmu finansowania inwestycji drogowych z Krajowego Funduszu Drogowego. – Jesteśmy otwarci na ten pomysł – powiedział Thomas Maier. EBOR był już zaangażowany w Polsce w podobny system finansowania inwestycji kolejowych przez PKP.

Współpraca Polski z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju jest prowadzona od początku lat 90. XX wieku. Ostatni kredyt inwestycyjny dla sektora publicznego został udzielony w 1993 roku na modernizację i odnowę infrastruktury drogowej na wybranych odcinkach autostrady A4 Katowice – Kraków.

Wsparcie EBOR może przybrać formę kredytu rządowego na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych, kredytu dla sektora prywatnego, bądź udziału kapitałowego w realizowanym przedsięwzięciu.


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) powstał w 1991 roku w celu ułatwienia państwom Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) przejścia do gospodarki rynkowej. EBOR liczy 63 członków (61 państw, Europejski Bank Inwestycyjny i Wspólnoty Europejskie). Działa w 30 krajach EŚW i środkowej Azji.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili