11.7 C
Warszawa
sobota, 13 kwietnia, 2024

Airports 2008 – Euro 2012 inspiracją dla lotnisk

Czy Euro 2012 stanowi motywację dla rozwoju portów lotniczych w Polsce i na Ukrainie? Ten temat poruszony zostanie 17 i 18 września w Warszawie na czwartej edycji konferencji Airports 2008.

W kierunku Polski i Ukrainy niejednokrotnie padały zarzuty, iż nie zdążą na czas z przygotowaniami do Euro 2012. Choć kibice wciąż z entuzjazmem wracają myślami na boiska, Euro 2008 to dla wielu już historia. Nadszedł czas ciężkiej i wytężonej pracy dla organizatorów. „Teraz oczy całej Europy zwrócone są na Polskę i Ukrainę” – powiedział minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki. Szwajcaria chętnie podzieli się z nami doświadczeniami z ostatnich etapów przygotowań. Friedrich Stickler, prezydent Austriackiego Związku Piłki Nożnej (ÖFB) podkreśla, że to właśnie partnerska współpraca jest kluczem do sukcesu przy realizacji tego typu masowych wydarzeń sportowych.

Jedno jest pewne: pracy jest bardzo dużo, a czasu pozostało niewiele. Porty lotnicze wciąż czekają na oficjalne dokumenty, które pozwolą im podpisać umowy i rozpocząć rozbudowę. Nastąpi to najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku. Pod koniec roku chcemy podpisywać umowy wstępne z wykonawcami, wtedy ewentualny brak rozporządzeń stanie się problemem – mówi Tomasz Kloskowski, wiceprezes portu gdańskiego*.
   
Przedsiębiorcy, organizacje rządowe oraz inwestorzy, również spoglądają w przyszłość myśląc o możliwościach, jakie daje organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia oraz wyzwaniach jakim trzeba sprostać. Pierwszy dzień Konferencji Airports 2008 poświęcony jest w szczególności organizacji przygotowań do Euro 2012. Swoją obecność potwierdził m.in. Zbigniew Mączka, wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który opowie o warunkach niezbędnych dla rozwoju połączeń lotniczych pomiędzy Polską a Ukrainą. Nie zabraknie również prelekcji wygłoszonej przez Dariusza Nowaka, Prezesa Zarządu PLL LOT, dotyczącej strategii rozwoju Polskich Linii Lotniczych przez pryzmat przygotowań do Euro 2012.

Jednym w tematów będzie też problem ograniczonej komunikacji lotniczej między Polską a Ukrainą. Zostanie poruszony drugiego dnia konferencji, w pełni poświęconego zarządzaniu ruchem lotniczym podczas międzynarodowych wydarzeń sportowych. Kolejną ważna kwestią są Tymczasowe Terminale Pasażerskie (TPT- Temporary Passenger Terminal), które muszą być wyposażone w punkty odpraw biletowych, bramki wykrywające metal oraz kamery CCTV zapewniające bezpieczeństwo podczas nasilonego ruchu pasażerskiego. Potrzebne będą również niezależne źródła zasilania czy punkty pierwszej pomocy oraz efektywne zarządzanie usługami handlingowymi. Jak efektywnie przygotować porty lotnicze do obsługi tak dużej ilości pasażerów? Swoimi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele z krajów, które organizowały już Mistrzostwa Europy.

Ruch lotniczy w Polsce i na Ukrainie dynamicznie wzrasta. Dotacje z Unii Europejskiej pomagają w rozbudowie portów lotniczych. Sześć polskich lotnisk wyda prawie 2 mld euro na przygotowanie do Euro 2012**. Negocjacje z wykonawcami projektów wciąż trwają, a ciągła współpraca między Polską i Ukrainą wskazuje na liczne postępy w przygotowaniach. Coraz więcej ekspertów uważa, że organizatorzy Mistrzostw zdążą na czas.

Dwa dni konferencji Airports 2008 to czas na zaprezentowanie planów i projektów rozwojowych portów lotniczych. To również możliwość wymiany doświadczeń między krajami, które organizowały już podobne wydarzenia na skalę masową. Patronat honorowy nad Airports 2008 objęło już polskie Ministerstwo Infrastruktury. W tym roku organizatorzy spodziewają się znacznej frekwencji przedstawicieli rynku ukraińskiego. Zarówno Polska jak i Ukraina zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest współpraca przy organizacji Mistrzostw Euro 2012. Są przekonani, że tego rodzaju spotkania będą przyczyniać się do nawiązania trwałych relacji biznesowych i procentować w przyszłości.
    Konferencję Airports 2008 wzbogacą targi, podczas których uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się z ofertami międzynarodowych firm z branży lotniczej.
Nie zabraknie też przyjemnej atmosfery, która sprzyja dyskusjom i stanowi jeden z ważniejszych i często podkreślanych przez uczestników atutów wydarzeń organizowanych przez Actia Conferences (dział gdyńskiej firmy Actia Forum, zajmujący się organizacją tematycznych konferencji branżowych).

Więcej informacji na temat Airports 2008 można uzyskać na stronie  HYPERLINK "http://www.actiaconferences.com" www.actiaconferences.com oraz pod numerem telefonu +48 (058) 627 23 23.

* źródło: Rzeczpospolita
** źródło: Puls Biznesu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili