Air Products wspiera bezemisyjny i przyjazny środowisku transport miejski w USA

Air Products (NYSE: APD), światowy lider dostaw paliw wodorowych oraz istotnych rozwiązań technicznych, a także niezbędnej w procesie ich dystrybucji infrastruktury, dokonał uroczystego otwarcia największej w USA stacji tankowania wodorem dla autobusów miejskich w Santa Ana w Kalifornii. Nowa stacja tankowania została wyposażona w technologię Smartfuel® niezbędną do dystrybucji paliwa, zaprojektowaną przez Air Products. Projekt jest efektem współpracy kilku organizacji, których celem jest przejście do kolejnego etapu rozwoju bezemisyjnego transportu miejskiego w USA. To ważny krok, który stanowi punkt zwrotny w procesie dążenia człowieka do ochrony środowiska. Przedsiębiorstwa komunikacyjne, które decydują się na uruchamianie połączeń realizowanych przez pojazdy napędzane czystymi źródłami energii, takimi jak wodór, zmniejszają zużycie energii oraz obniżają emisję gazów cieplarnianych, przyczyniając się do zapewnienia czystszego powietrza dla wszystkich.

 

Największa w USA stacja szybkiego tankowania wodorem autobusów miejskich

Air Products zaprojektował i wspólnie z partnerami uruchomił stację tankowania wodoru w Santa Ana. Firma dostarczyła większość niezbędnego wyposażenia oraz będzie odpowiedzialna za konserwację stacji, a także za dostarczanie wodoru niezbędnego do tankowania autobusów. Do stacji dostarczany będzie ciekły wodór, który na miejscu zostanie sprężony do wysokiego ciśnienia za pomocą kriogenicznych sprężarek, a następnie odparowany do postaci gazowej. W tej formie wodór będzie mógł być przesyłany za pośrednictwem specjalnych dystrybutorów do tankowanych pojazdów. Firma Trillium zapewniła przygotowanie terenu, wybrane elementy sprzętowe, przeprowadziła instalację i pierwsze prace konserwacyjne.

– Stacja w Kalifornii to początek nowego rozdziału na drodze do podnoszenia wydajności tankowania wodorem; jest ona także dowodem na stały rozwój innowacji w tym obszarze. Zbudowaliśmy wiele podobnych stacji dla przedsiębiorstw komunikacyjnych na całym świecie, jednak to właśnie ta konkretna stacja stanowi przykład wysoce zaawansowanej technologii szybkiego tankowania. Zastosowano w niej niepowtarzalne kompresory kriogeniczne oraz specjalnie zaprojektowany układ chłodzenia – powiedział Eric Guter, Dyrektor Generalny Americas Growth Platforms w Air Products. – Chcemy pogratulować naszym partnerom za udział w znaczącym osiągnięciu, a agencji California Air Resources Board (CARB) za zapewnienie finansowania projektu – dodał Eric Guter.

Aktualny tabor autobusów zasilanych ogniwami wodorowymi w przedsiębiorstwie komunikacji miejskiej dla okręgu Orange w Kalifornii (OCTA) składa się z 10 pojazdów, jednak stacja ma możliwość dalszej rozbudowy, zapewniając efektywne tankowanie do 50 autobusów, czyli tankowania nawet do 1500 kg wodoru w okresie ośmiu godzin. Jeden autobus może zostać zatankowany ilością 28 kg wodoru w ciągu 6-10 minut, przy czym jednocześnie tankować można nawet 30 pojazdów.

– Bezemisyjne pojazdy miejskie w sposób zasadniczy przyczyniają się do ograniczenia poziomu spalin, a jednocześnie zapewniają wiele korzyści, szczególnie dla osób zależnych od transportu miejskiego powiedział Jack Kitowski, szef wydziału Mobile Source Control w CARB.

Projektem zarządzała organizacja non-profit CTE (Center for Transportation and the Environment), która propaguje wdrażanie ekologicznych, zrównoważonych oraz innowacyjnych rozwiązań transportowych i energetycznych. CTE oraz OCTA pozyskały od agencji CARB finansowanie w kwocie 12,47 mln dolarów, czyli ponad połowę wartości całego projektu. Dodatkowe fundusze pochodziły z programu inwestycyjnego California Senate Bill 1, nadzorowanego przez Kalifornijski Departament Transportu oraz z Funduszu Czystych Paliw SCAQMD.

Technologia Smartfuel®

Dzięki Technologii SmartFuel®, zaprojektowanej przez Air Products, firma od wielu lat oferuje pełną gamę rozwiązań niezbędnych do tankowania pojazdów napędzanych wodorem. Wśród proponowanych odbiorcom rozwiązań są budowane pod klucz stacje tankowania wodorem wraz z ich pełną obsługą, dostawy niezbędnego wyposażenia, a także produkcja i dostawy paliwa wodorowego. Technologia SmartFuel® pozwala napędzać samochody, ciężarówki, samochody dostawcze, autobusy, hulajnogi, wózki widłowe, lokomotywy, samoloty, stacje bazowe, urządzenia do przeładunku towarów, a nawet okręty podwodne.

Air Products – wiodący dostawca wodoru na świecie

Od ponad 20 lat Air Products zasila autobusy w paliwo wodorowe. W ostatnim czasie również w Azji powstała stacja tankowania autobusów o wydajności 1000 kg wodoru na dobę, a w Europie stacja o wydajności 200 kg na dobę. Firma Air Products brała także udział we wspólnych projektach z Transport for London oraz SARTA w miejscowości Canton w stanie Ohio. Nowa stacja dla przedsiębiorstwa OCTA to trzecia stacja paliw wodorowych dla autobusów Air Products w USA.

Air Products, wiodący na świecie dostawca wodoru dla rafinerii, dzięki któremu produkowane są czystsze paliwa konwencjonalne, posiada ogromne doświadczenie w technologiach wodorowych dla transportu. Rozwiązania technologiczne Air Products pojawiają się coraz częściej w nowych instalacjach, a obecnie wykorzystywane są do wykonywania ponad 1,5 mln tankowań wodorowych rocznie. Firma zaangażowała się w ponad 250 projektów związanych z paliwami wodorowymi w USA i w 20 innych krajach na całym świecie.

Air Products posiada ponad 60-letnie doświadczenie w obszarze rozwiązań wodorowych oraz rozbudowany portfel patentów w zakresie technologii niezbędnej do dystrybucji wodoru. Air Products dostarcza wodór w postaci ciekłej oraz gazowej, jak również różnorodne urządzenia i rozwiązania wspomagające dystrybucję paliwa przy różnorodnym ciśnieniu. Wodór dla takich stacji może być dostarczany specjalnymi pojazdami lub rurociągami, a produkowany jest w procesie reformingu parowego gazu ziemnego, przekształcania biomasy, lub w procesie elektrolizy, w tym słonecznej i wiatrowej.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
314ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili