2.2 C
Warszawa
czwartek, 8 grudnia, 2022

A1 – bez środka ale na czas

Budowa autostrady A1, do czeskiej granicy powinna zakończyć się w 2009 roku. 

Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa autostrady A1 od Gliwic do południowej granicy.  Aby budowana po czeskiej stronie autostrada D47 nie kończyła się w szczerym polu, dojazd do granicy powinien być gotowy w 2009 r. Czesi rozstrzygnęli już przetarg na swój odcinek, wzięli też na siebie budowę mostu granicznego na Olzie. Polska może jednak nie zdążyć mimo, że nasz odcinek autostrady jest krótki – 48 km. Mieszkańcy zaskarżyli decyzję lokalizacyjną środkowego odcinka drogi i dopiero, gdy w październiku 2005 r. podtrzymał ją Naczelny Sąd Administracyjny, GDDKiA mogła ogłosić przetarg na projekt techniczny. Rozpoczęcie robót na tym fragmencie możliwe będzie najprawdopodobniej dopiero w 2008 r., a zakończenie dwa lata później.

Aby zyskać na czasie, GDDKiA rozpisała przetarg na budowę niespełna 15-kilometrowego odcinka Sośnica – Bełk. Prace mogłyby tu ruszyć w drugiej połowie tego roku. Z kolei na przygranicznym fragmencie na ukończeniu jest dokumentacja techniczna. Przetarg ma być rozpisany jeszcze w tym roku, więc dojazd do mostu na Olzie, chociaż bez środkowego odcinnka, ma szansę powstać na czas.
Tomasz Haładyj

Więcej: Gazeta Wyborcza, 31-03-2006

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
317ObserwującyObserwuj
289ObserwującyObserwuj
spot_img

Firmy godne poznania – PROMAG

Cykl artykułów zamieszczanych na łamach portali i czasopism przedstawiający Polskie dynamiczne i innowacyjne firmy związane z Poznaniem i warte poznania. Dziś w cyklu „firmy warte...

Z ostantiej chwili