Papierosy pod czujną kontrolą. Oprogramowanie Inexto pomoże je skutecznie identyfikować i śledzić

0 79

Dyrektywa tytoniowa UE Track&Trace wchodzi w życie 19 maja, a to oznacza, że przedsiębiorcy mają już naprawdę niewiele czasu, żeby sprawdzić, czy dysponują infrastrukturą, która pozwoli im sprostać nowym wymaganiom. Jednym z certyfikowanych dostawców niezbędnego do obsługi dyrektywy oprogramowania jest szwajcarska firma Inexto.

Rozwiązania software`owe Inexto dla obsługi dyrektywy tytoniowej UE zaprezentowano niedawno podczas konferencji „Track&Trace – nowe wyzwania, skutecznie narzędzia” zorganizowanej w Warszawie przez firmę Aspekt sp. z o.o. – Oprogramowanie Inextend przygotowane przez Inexto to jedno z dwóch rozwiązań softeware`owych, które jest certyfikowane do obsługi systemu Track&Trace i w pełni odpowiada na wymagania dyrektywy tytoniowej i jej aktów wykonawczych – mówił podczas konferencji Marek Kuropieska, prezes zarządu firmy Aspekt, jednego z wiodących w kraju podmiotów wspierających firmy we wdrażaniu dyrektywy Track&Trace.

Dobór odpowiedniego oprogramowania to konieczność, bo wdrożenie dyrektywy tytoniowej oznacza, że przedsiębiorstwa, które obejmuje jej oddziaływanie, będą musiały gromadzić, przetwarzać  i przesyłać ogromną ilość nowych danych.

Dyrektywa Track&Trace albo TPD (Tobacco Products Directive) to unijna regulacja, która ma pomóc w walce z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi w Europie. Na wszystkie podmioty działające w branży tytoniowej – od producentów, przez importerów, po dystrybutorów – nakłada obowiązek stosowania systemu identyfikowalności i śledzenia ruchu. Każda paczka papierosów albo tytoniu i każde opakowanie zbiorcze wprowadzane do obrotu w którymkolwiek z europejskich krajów muszą być oznaczone odpowiednim niepowtarzalnym identyfikatorem i zarejestrowane w systemie, a potem ich status aktualizowany na każdym kolejnym etapie łańcucha dostaw. Dane będą przesyłane do repozytoriów, gdzie będą przechowywane i w razie potrzeby udostępniane odpowiednim organom.

Oprogramowanie Inextend dostarczane przez Inexto to rozwiązanie skrojone na miarę. Pozwala w łatwy sposób dostosować się do systemu identyfikowalności i śledzenia ruchu, wpiera konieczne do wykonania operacje (takie jak przyjęcie czy wydanie towaru, zwroty, przeładunki, agregacja czy dezagregacja) i elastycznie odpowiada na wszelkie niespodzianki, które mogą spotkać przedsiębiorców działających w branży (np. zniszczenie części ładunku czy uszkodzenie etykiet). Wszystkie dane przechowywane są bezpiecznie w chmurze, co zmniejsza koszty operacyjne, zapewniając jednocześnie stały dostęp i możliwość dostosowania powierzchni cyfrowego archiwum do bieżących potrzeb.

Inextend w łatwy sposób integruje się z systemami dotychczas używanymi przez producentów, dystrybutorów i hurtowników. Płynne i niezaburzone przejście od jednego do drugiego dokonuje się za pośrednictwem modułu Connector przygotowanego przez firmę Aspekt sp. z o.o. – Specjalnie z  myślą o rodzimym rynku zdecydowaliśmy się również opracować polską wersję językową oprogramowania Inexto, co jeszcze dodatkowo ułatwi jego wdrożenie i późniejsze użytkowanie. Nie ma w tym przypadku problemu bariery językowej. A jeśli ktoś będzie potrzebował dodatkowego wsparcia specjalistów, to również dostarczamy je lokalnie w porozumieniu z Inexto – mówi Marek Kuropieska z Aspektu.

Ekosystem służący do obsługi dyrektywy tytoniowej uzupełniają rozwiązania sprzętowe amerykańskiej firmy Zebra, która jest partnerem Inexto i Aspektu. Więcej o nich można przeczytać na stroniewww.trackandtrace.pl.

Może ci się spodobać również

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. AkceptujDowiedz się więcej