Miasta i samorządy napędzane gazem

Miasta i samorządy napędzane gazem

Polskie miasta i samorządy stoją przed wielkim wyzwaniem w zakresie redukcji szkodliwych emisji pochodzących z transportu. Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych są zobowiązane do konsekwentnego rozwoju floty ekologicznych pojazdów, szczególnie w obszarze transportu publicznego i usług komunalnych. Coraz chętniej wybieranym przez władze lokalne i przewoźników paliwem staje się gaz ziemny, zarówno w postaci sprężonej (CNG), jak i skroplonej (LNG). Paliwa gazowe gwarantują im nie tylko natychmiastowy pozytywny efekt ekologiczny, ale również konkretne oszczędności dla budżetu.

Nie ulega wątpliwości, że w tym momencie paliwa gazowe stanowią tanią i czystą alternatywę dla oleju napędowego, królującego na ulicach polskich miast. To jedyne dostępne na rynku dojrzałe rozwiązanie, które pozwala na szybką redukcję emisji szkodliwych zanieczyszczeń przy jednoczesnym obniżeniu kosztów użytkowania floty – mówi Henryk Mucha, Prezes PGNiG Obrót Detaliczny, największego sprzedawcy gazu w Polsce.

Ekonomia i ekologia

Gaz ziemny należy do najtańszych paliw na rynku. Koszty zakupu są o około 30% niższe, niż w przypadku oleju napędowego. Jest to między innymi wynik wprowadzenia w sierpniu 2019 roku zerowej akcyzy na paliwa gazowe CNG i LNG, służące do celów transportowych, która przełożyła się na obniżkę cen. Po ogłoszeniu tej decyzji paliwo gazowe na stacjach PGNiG staniało średnio o około 33 grosze netto za 1 m³.

Silniki na gaz ziemny, oprócz korzyści ekonomicznych, gwarantują również pozytywny efekt środowiskowy, ponieważ są znacznie mniej szkodliwe od tych zasilanych olejem napędowym. Przekłada się to przede wszystkim na istotne obniżenie emisji dwutlenku węgla. Silniki na paliwa gazowe są nie tylko zgodne z obowiązującą normą EURO6, ale zapewniają także niski poziom emisji tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych (pyły PM), które odpowiadają za smog w naszych miastach.

To szczególnie istotne w kontekście zapisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w myśl której miasta powyżej 50 tysięcy mieszkańców są zobowiązane do konsekwentnego rozwoju floty ekologicznych pojazdów, szczególnie w obszarze transportu publicznego i usług komunalnych.

– Obecnie w Europie jest już ponad 3 700 stacji CNG i LNG. Coraz więcej polskich miast i samorządów chce iść w stronę czystego transportu zasilanego gazem ziemnym, dlatego niezbędna jest dynamiczna rozbudowa infrastruktury tankowania paliw gazowych w Polsce. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom oferujemy klientom między innymi kompleksową usługę dostarczania paliwa wraz z budową stacji – dodaje Henryk Mucha.

 

Korzyści ekologiczne i ekonomiczne powodują, że paliwa gazowe zyskują rosnącą popularność w polskich miastach. Dotyczy to szczególnie sprężonego gazu ziemnego, który znajduje zastosowanie zarówno w transporcie publicznym, jak i usługach komunalnych.

Dynamiczny wzrost liczby pojazdów

W 2019 r., z łącznej liczby 1032 zakupionych nowych miejskich autobusów, aż 182 posiadało napęd CNG, co stanowi 22 proc. udział w rynku. W I kwartale 2020 roku udział ten wzrósł nawet do 33 proc. Pierwsze półrocze 2020 roku potwierdza, że autobusy na gaz są zdecydowanie najczęściej wybieranymi przez polskie miasta pojazdami na paliwa alternatywne. Gazowce stanowiły ponad połowę ze 178 ekologicznych autobusów zarejestrowanych w tym okresie. Według szacunków PGNiG, w najbliższym czasie, po polskich drogach będzie jeździć łącznie ponad 650 autobusów gazowych zasilanych CNG. Oznacza to wzrost liczby tego typu pojazdów o 75% względem roku 2016.

Równolegle liczba pojazdów komunalnych zasilanych sprężonym gazem od 2016 roku wzrosła w Polsce o ponad 130%. Silniki na sprężony gaz ziemny charakteryzują się cichą pracą, co jest szczególnie istotne w środowisku miejskim, nie ma przeciwskazań, by np. śmieciarki zasilane tym paliwem pracowały nocą. CNG jest też popularnym wyborem wśród właścicieli przedsiębiorstw, np. firm kurierskich, a w dużych firmach transportowych z powodzeniem może być paliwem zasilającym mniejsze pojazdy w posiadanej flocie, jak np. samochody dostawcze.

– Z gazu CNG korzystają firmy transportowe, taksówkarze, a także piekarnie, hurtownie spożywcze czy pralnie. To paliwo świetnie sprawdza się na krótszych kursach realizowanych z dużą częstotliwością. Nieco inną charakterystykę ma skroplony gaz ziemny, czyli LNG, który jest zdecydowanie częściej stosowany w dalekobieżnym transporcie kołowym – mówi Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny, odpowiedzialny za rozwój segmentu CNG i LNG w Polsce.

Paliwa gazowe to przyszłość

Obecnie po Polsce porusza się blisko 3 000 samochodów ciężarowych napędzanych paliwami gazowymi, jednak ta liczba w nadchodzących latach będzie dynamicznie rosnąć. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej punkty tankowania gazu ziemnego w krajach członkowskich mają być rozmieszczone w maksymalnej odległości 150 km przy Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T).

– Samochody ciężarowe na LNG gwarantują możliwość przejechania około 1 500 kilometrów na jednym tankowaniu, co oznacza, że już w tym momencie są realną alternatywą dla diesli. Aby rynek mógł się rozwijać niezbędna jest jednak konsekwentna rozbudowa infrastruktury. Chcemy powiększać sieć stacji tankowania w najbliższych latach, ponieważ dostrzegamy potencjał rozwoju rynku paliw alternatywnych – podkreśla Marcin Szczudło.

Pod koniec czerwca PGNiG Obrót Detaliczny ogłosiło plany budowy dwóch ogólnodostępnych stacji paliw LCNG, zlokalizowanych właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie sieci TEN-T. Stacje powstaną w Suwałkach i Szumowie. Szczególną rolę dla całego regionu Polski północno-wschodniej odgrywać będzie stacja w Szumowie, zlokalizowana przy drodze ekspresowej S8 w pobliżu planowanego węzła łączącego ją z trasą Via Baltica. Co ważne, stacja LCNG umożliwia tankowanie pojazdów zasilanych zarówno skroplonym, jak i sprężonym gazem ziemnym.

Eksperci są zgodni, że paliwa gazowe LNG i CNG w nadchodzących latach mogą stać się podstawą znaczących zmian w polskim transporcie drogowym – podsumowuje Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili