Jak maty ergonomiczne poprawiają morale pracowników?

Czym są maty ergonomiczne i antyzmęczeniowe?

Maty ergonomiczne i maty antyzmęczeniowe to rozwiązanie służące redukcji zmęczenia spowodowanego długotrwałym staniem na twardej posadzce (np. podłogi cementowe). Ich głównym zadaniem jest stymulowanie krążenia krwi w stopach, nogach i dolnej części pleców. Krążenie jest stymulowane poprzez specjalnie wyprofilowaną strukturę powierzchni maty, która zmusza ciało do wykonywania niezauważalnych mikro-ruchów. Ich przemyślana konstrukcja zapewnia optymalny balans między ugięciem a odbiciem powierzchniowym, co jest kluczowym czynnikiem do osiągnięcia odpowiedniej stymulacji mięśni. Najlepszym sposobem na zrozumienie czym jest mata ergonomiczna jest porównanie jej do zawieszenia w samochodzie. Zawieszenie pochłania i rozprasza wstrząsy, zapewniając jednocześnie niezbędne podparcie dla stabilności. Tak samo działają maty. Pochłaniają powstałą energię i amortyzują naciśnięcia stopami, nie oddając tym samym tej energii z powrotem do układu kostnego pracownika, jednocześnie zapewniając mu stabilne podłoże.

Dlaczego stosowanie mat ergonomicznych na stanowiskach pracy jest tak ważne?

Maty antyzmęczeniowe to powszechnie używane rozwiązanie do zmniejszenia urazów i zmęczenia stóp, nóg i dolnej części pleców pracowników, których praca wymaga długotrwałego stania w jednej pozycji. Jednak, wyłożenie stanowiska matą nie rozwiązuje całego problemu. Dyskomfort, zmęczenie i ból stóp, nóg, kolan i bioder po długotrwałym staniu spowodowane są wieloma czynnikami. Specyfiką pracy, butami i materiałem, z którego została wykonana posadzka. Badania dowiodły, że długotrwałe stanie w jednej, wymuszonej pozycji, może być wyjątkowo stresujące i męczące.

Co należy również brać pod uwagę poprawiając wyposażenie stanowiska pracy stojącej?

Wybierając matę antyzmęczeniową, warto również wziąć pod uwagę inne czynniki, które mogą wpłynąć pozytywnie na poprawę jakości i komfortu pracy pracownika.

Możliwość częstej zmiany pozycji:

Organizacja pracy powinna umożliwiać pracownikowi częstą zmianę pozycji np. ze stojącej do pół-siedzącej. Zmiana pozycji zdecydowanie dobrze wpływa na wygodę i komfort pracy.

Odpowiednie obuwie:

Obuwie to czynnik, który jeśli jest odpowiednio dobrany, może przynieść długofalowe korzyści w postaci braku negatywnych efektów długotrwałego stania. Nie ma zatem wątpliwości, że dobór odpowiedniego obuwia do pracy w pozycji stojącej ma kluczowe znaczenie w poprawie komfortu.

Posadzka:

Typ posadzki, która występuje na stanowisku pracy również ma ogromne znaczenie. Twarde, nieelastyczne posadzki jak beton, to najmniej wygodne powierzchnie do pracy. Pracowanie na takich posadzkach można porównać do wielokrotnego uderzania młotkiem w piętę z każdym krokiem. Drewno, korek, wykładzina lub guma – cokolwiek co jest elastyczne jest łagodniejsze dla stóp pracownika. Co więcej, miękkie posadzki redukują zmęczenie poprawiają bezpieczeństwo poprzez redukcję poślizgnięć i upadków na śliskiej podłodze. Wiadomym jest jednak, że wymiana posadzki jest ogromnym kosztem, nie zawsze jest też możliwa. Z pomocą przychodzą tutaj właśnie odpowiednie obuwie, wkładki oraz maty przemysłowe. Odpowiednio dobrane maty mają ogromnie pozytywny wpływ na pracę. 

 

Kiedy używanie maty antyzmęczeniowej jest dobrym pomysłem?

Są dwa sposoby na zmniejszenie dyskomfortu stóp. Jednym z nich jest obuwie robocze z grubą podeszwą i odpowiednią, amortyzującą wkładką. Drugim sposobem są maty antyzmęczeniowe. Tak jak każde narzędzie ergonomiczne, maty mają za zadanie działać tak, aby ułatwić ciału wykonywanie czynności.  W przypadku stanowisk pracy, gdzie odbywa się długotrwała praca stojąca, zadanie maty to redukcja chwilowego zmęczenia i dyskomfortu, lecz także długofalowych skumulowanych problemów spowodowanych napięciem i obciążeniem. Te korzyści wpływają także na inny pozytywny aspekt – poprawiają wydajność i morale pracownika, zmniejszają ilośc zwolnień chorobowych spowodowanych przeciążeniem, redukują roszczenia odszkodowawcze pracowników, a także obniżenie standardów wykonywanej pracy, spowodowane zbytnim zmęczeniem i przeciążeniem. Bardzo ważne jest odpowiedni dobór maty, w zależności od specyfiki stanowiska pracy. W niektórych miejscach, wysokie wypustki mat ergonomicznych mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. Stosuje się wówczas maty o niskim profilu, który umożliwia np. przejeżdżanie wózkami transportującymi po macie. Innym rozwiązaniem do poprawy bezpieczeństwa są maty antyzmęczeniowe. Jednakże, pracownicy często uważają je za niewygodne, gdyż ich właściwości antypoślizgowe i brak przesuwania się powoduje, iż ślizgają się pracownikom stopy w butach – co zaś powoduje ból i uczucie gorąca. Ten efekt można zredukować poprzez zastosowanie antypoślizgowych wkładek do butów.

Zalety stosowania maty antyzmęczeniowych i ergonomicznych:

  • Stymulacja krążenia krwi, zapobieganie skurczom
  • Redukcja zmęczenia i minimalizacja potknięć
  • Poprawa bezpieczeństwa stanowiska pracy (np. poprzez stosowanie żółtych, ostrzegawczych krawędzi)
  • Poprawa komfortu i zadowolenia z pracy
  • Redukcja zwolnień chorobowych
  • Redukcja kosztów spowodowanych chorobami, zwolnieniami, absencją
  • Prowadzą do zwiększenia efektywności i mogą poprawić wynik finansowy firmy

SATEC – doradca w doborze maty przemysłowych

Szeroki wybór mat w naszej ofercie pozwala nam w jak najlepszy sposób dopasować odpowiednie rozwiązanie dla potrzeb klienta. Dla nas samo sprzedawanie mat to nie wszystko – chcemy móc jak najbliżej przyjrzeć się problemom naszych klientów i dostarczyć im gotowe, kompleksowe rozwiązanie.

www.satec24.pl

[su_image_carousel source=”media: 31347,31346″ slides_style=”photo”]

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili