Wzrosła podaż powierzchni logistycznych i magazynowych

 


Z raportu firmy DTZ wynika, że podaż powierzchni logistycznej i magazynowej w Europie sięgnęła w I kw. br. 3,8 mln m kw., co stanowi wzrost o 6% w porównaniu do ubiegłego roku. Wzrost był napędzany popytem na powierzchnie magazynowo-logistyczne wynikającym z poprawiającej się sytuacji gospodarczej w Europie. Spółki handlowe i przemysłowe były aktywne zwłaszcza na trzech najważniejszych rynkach: w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.


 


  • W I kw. br. wynajęto 3,8 mln m kw. powierzchni magazynowej.
  • Stawki czynszu pozostawały na stabilnym poziomie, nieznaczne wzrosty odnotowano na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.
  • Wolumen inwestycji w segmencie nieruchomości magazynowych w Europie wyniósł w I kw. br. 4,2 mld euro i był porównywalny z rekordowym I kw. 2014 r.
  • Amerykańscy i zagraniczni inwestorzy wykazali silne zainteresowanie europejskim rynkiem nieruchomości magazynowych, zawierając w I kw. br. transakcje kupna na blisko 1 mld euro.


 


     Najaktywniejszym rynkiem w Europie w I kw. 2015 r. pozostały Niemcy, gdzie zarejestrowano 35% łącznej aktywności najemców. Europa Środkowo-Wschodnia mocno rozpoczęła rok, z ponad 800 tys. m kw. wynajętej powierzchni logistycznej. To aż o 32% więcej w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem


           — mówi Robert Hall, dyrektor Zespołu Powierzchni Logistycznych na region EMEA w DTZ.


      Największą aktywność najemców w Europie Środkowo-Wschodniej odnotowano w Polsce, gdzie wynajęto 700 tys. m kw. Największy popyt na nowe powierzchnie widoczny był w Poznaniu, Wrocławiu i na Śląsku. Przewidujemy, że wolumen umów najmu zawartych w 2015 r. przekroczy 2,5 mln m kw. brutto 


           — dodaje Marc Le Bozec, dyrektor Zespołu Powierzchni Magazynowych i Logistycznych w   DTZ.


 


Po kilku latach presji na spadek czynszów, stawki za powierzchnie magazynowe na większości europejskich rynków utrzymywały się na stabilnym poziomie. Wzrosty czynszów wystąpiły na niektórych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Bukareszt czy Budapeszt. Na dłuższą metę stawki czynszu za najlepsze powierzchnie magazynowe powinny wejść na ścieżkę wzrostu na średniorocznym poziomie 1,6% w ciągu kolejnych pięciu lat.


Wolumen inwestycji w segmencie nieruchomości magazynowych w Europie wyniósł w I kw. br. 4,2 mld euro i pozostawał na poziomie porównywalnym z I kw. 2014 r., który był pod tym względem rekordowym kwartałem ostatniej dekady. Najatrakcyjniejszym rynkiem Europy w I kw. br. była Wielka Brytania, gdzie odnotowano napływ kapitału na poziomie 1,3 mld euro. Największą transakcję w I kwartale br. — przejęcie przez Cerberus Capital Management portfela o wartości 323 mln euro — zawarto we Włoszech.


     Kontynuując zeszłoroczny trend, amerykańscy i zagraniczni inwestorzy wykazali silne zainteresowanie powierzchniami magazynowymi w Europie, dokonując w I kw. 2015 r. zakupu aktywów logistycznych o wartości prawie 1 mld euro. Oczekujemy utrzymania się aktywności inwestorów po stronie kupującej, ponieważ na rynku znajduje się obecnie kilka dużych portfeli nieruchomości


           — podsumowuje Magali Marton, dyrektor Zespołu Badań na Region EMEA w DTZ.


 


Źródło: DTZ

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili