12.5 C
Warszawa
sobota, 13 kwietnia, 2024

W Polsce Pobito Rekord w Popycie na Powierzchnie Magazynowe

Przeszło 3 mln m kw. wyniósł w 2016 r. popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce. To najwyższy wynik w historii. Duży udział w jego osiągnięciu miały firmy z sektora logistycznego, handlowego, motoryzacyjnego, produkcyjnego i e-commerce. Najwięcej powierzchni wynajęto w rejonie Warszawy i na Górnym Śląsku. Zapotrzebowanie na magazyny rośnie także na rynku szczecińskim, bydgoskim czy toruńskim.


 Na koniec 2016 r. łączna powierzchnia magazynowa w Polsce liczyła już ponad 11 mln m kw. Podaż nowych powierzchni w całym ubiegłym roku wyniosła blisko 1,2 mln m kw. Oznacza to drugi najwyższy wynik w historii, a w porównaniu do roku poprzedniego – wzrost o prawie 25%. Najwięcej powierzchni oddano do użytku w okolicach Warszawy, na Górnym Śląsku, w Polsce centralnej i w rejonie Poznania. Ponadto przeszło 1,3 mln m kw. powierzchni pozostawało na koniec grudnia zeszłego roku w budowie, głównie w okolicach Warszawy i Poznania.


W ubiegłych 12 miesiącach wzrósł też nieco współczynnik pustostanów, który pod koniec roku wynosił 6,7%, co stanowiło 740 tys. m kw. powierzchni. W przypadku głównych rynków magazynowych najwyższe współczynniki pustostanów odnotowano w rejonie Warszawy i Krakowa, natomiast najniższy – w Polsce centralnej.


Jeśli chodzi o czynsze nominalne, pozostały one na takim samym poziomie lub nieznacznie się obniżyły. Najwyższe stawki są w strefie miejskiej Warszawy: od 4 do 5,25 euro za m kw. W pozostałych regionach wynoszą średnio od 2,40 do 4 euro za m kw.


Duża liczba finalizowanych obecnie znaczących projektów pozwala przypuszczać, że w 2017 r. wolumen transakcji najmu utrzyma się na bardzo wysokim poziomie. Coraz lepsza infrastruktura i dostępność siły roboczej sprawiają, że nowe inwestycje będą powstawać zarówno w rejonach dużych miast, jak i na mniejszych rynkach.


„Od kilku lat Polska zajmuje wysokie pozycje w rankingach najlepszych lokalizacji świata, co zawdzięcza rekordowo dużej aktywności w sektorze przemysłowym. Oznacza to, że Polska nie tylko skutecznie przyciąga nowe firmy zainteresowane otwarciem zakładów produkcyjnych na krajowym rynku, lecz także oferuje dogodne warunki do ekspansji globalnych przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Polsce oraz Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią z firmy Cushman & Wakefield.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili