Rok 2015 rekordowy dla sektora magazynowego?

W przeciągu trzech kwartałów 2015 roku aktywność najemców w sektorze powierzchni produkcyjno – magazynowych utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie. Łącznie wynajęto ponad 1,9 mln mkw. powierzchni, co stanowi 27% wzrostu w porównaniu rok do roku. Rosnąca aktywność najemców zachęca deweloperów do podejmowania nowych inwestycji magazynowych a także powrotu do inwestycji spekulacyjnych, które obecnie stanowią 50% prowadzonych inwestycji. Na koniec III kwartału 2015 roku dostępne było w Polsce ponad 9,67 mln mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowo – logistycznej, a w budowie pozostawało około 580 tyś mkw.


Znaczący wzrost aktywności deweloperów obserwujemy w regionie warszawskim a także na nowych rynkach magazynowych, w których dotychczas nie były prowadzone nowe inwestycje. Popyt w trzech kwartałach roku napędzały głwnie firmy z sektora logistycznego, stanowiące 42% wszystkich najemców. Wśród branż generujących największy popyt znajdują się handel oraz produkcja, około 24% najemców pochodzi z każdego tego sektora.


Patrick Kurowski, Dyrektor, Dział Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, CBRE, komentuje:

„3 kw. 2015 r. był kolejnym okresem wysokiej aktywności najemców na rynku magazynowym w Polsce. W 3 kw. podpisano umowy najmu na ok. 630.000 mkw., natomiast od początku roku wynajęto łącznie ok. 1,94 mln mkw.. To aż o 27% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Nowe umowy i ekspansje stanowiły 67% odnotowanego popytu, podczas gdy przedłużenia dotychczasowych umów najmu wyniosły 33%. Dynamiczny wzrost zasobów powierzchni magazynowych stanowi odpowiedź na zwiększające się zainteresowanie najmem. Znaczna część nowo powstającej powierzchni ma charakter spekulacyjny – na koniec 3 kw. 2015 r. ponad połowa spośród 580.000 mkw. w budowie, nie była zabezpieczona umowami najmu. Duże zaangażowanie deweloperów w nowe projekty potęgują niskie stopy pustostanów. Rozwijają się dojrzałe rynki, ale również nowe lokalizacje, takie jak Szczecin, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz.”


Od kilku kwartałów, w głównych regionach Polski czynsze umowne pozostają na stabilnym poziomie 4,00 5,50 EUR/mkw./mies. 


 


 


 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili