Ręczna obsługa regałów magazynowych

Jak ją zorganizować, by była bezpieczna?

0 558

Magazyny, podobnie jak zakłady przemysłowe, nieustannie dążą do automatyzacji procesów pracy. Wprowadzenie cyfrowych rozwiązań w kolejnych obszarach ma pomóc przede wszystkim w zwiększeniu efektywności działań oraz zmniejszeniu kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jednak nie każdy operator czy właściciel przestrzeni magazynowej decyduje się na rozwiązanie w postaci automatycznego magazynu wysokiego składowania czy wprowadzenie zaawansowanego systemu informatycznego. Niekiedy bywa to zbyt drogie, a w przypadku małych jednostek – po prostu nieadekwatne do potrzeb. Jak wówczas zorganizować ręczną obsługę regałów?

 

To kolejny rok, kiedy rynek magazynowy w Polsce kwitnie, a deweloperzy podejmują się budowy kolejnych wielkich inwestycji. Zgodnie z raportem „Rynek magazynowy w 2018 r. w Polsce” przygotowanym przez Axi Immo Group Sp. z o.o., w 2018 roku zrealizowali ponad 2,2 mln mkw nowej przestrzeni magazynowo-produkcyjnej, czyli zaledwie o 8% mniej niż w 2017 roku. Co więcej, pomimo tak dużej liczby nowych projektów, współczynnik pustostanów przez cały rok utrzymywał się na niskim poziomie, a na koniec grudnia ubiegłego roku wyniósł zaledwie 4,5%. I choć znakomita większość nowo oddanych przestrzeni liczy kilkadziesiąt tysięcy mkw, co wiąże się z wdrożeniem zaawansowanej automatyki magazynowej, to nie można zapominać o znacznie mniejszych jednostkach lub przestrzeniach towarzyszących np. niewielkim zakładom produkcyjnym. W tych przypadkach praca człowieka wciąż odgrywa kluczową rolę. W bezpiecznej i efektywnej obsłudze regałów pomogą mu specjalistyczne rozwiązania, takie jak pomosty jezdne, drabiny regałowe czy schody jezdne z platformą.

Drabina – szybka pomoc w obsłudze regałów

Drabiny regałowe to specjalny typ urządzeń wykorzystywanych w magazynach, ale i dużych archiwach oraz bibliotekach. W bezpieczny i szybki sposób pozwalają użytkownikowi zarządzać wysoko składowanymi towarami. Co ważne, dzięki odpowiedniej konstrukcji i montażowi na specjalnych prowadnicach, urządzenia mogą być zawsze pod ręką, w gotowości do pracy. Doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany długi pobyt nad podłożem, a chodzi jedynie o szybkie sięgnięcie produktu lub odłożenie go we właściwe miejsce.
Drabiny regałowe, w zależności od stopnia zaawansowania, można podzielić na dwie grupy: zawieszane oraz zintegrowane z mechanizmem jezdnym. Czym charakteryzuje się każdy z typów?
– W pierwszym rozwiązaniu drabinę wiesza się za pomocą zamocowanych do podłużnic haków na specjalnej prowadnicy, którą mocuje się zazwyczaj do krawędzi półki. To stabilizuje urządzenie i gwarantuje bezpieczną pracę. Drabiny zawieszane dobrze sprawdzą się jednak głównie w przypadku niezbyt intensywnego użytkowania. A kiedy mamy do czynienia z długimi rzędami regałów, z których korzysta się w sposób niemal ciągły, warto wprowadzić sprawniejszy system – radzi Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta drabin, pomostów i rusztowań na kółkach.
Chodzi o inwestycję w mechanizmy jezdne. Umożliwiają one swobodne przesuwanie drabiny wzdłuż całej długości prowadnicy, a zatem i regału, bez konieczności przenoszenia czy przewieszania urządzenia. Wówczas zamiast haków, drabina u góry wyposażona jest w specjalny mechanizm, zintegrowany jest z prowadnicą – o przekroju okrągłym lub opartym na profilu w kształcie litery T. Dla łatwiejszego przesuwania drabiny, na dolnym końcu podłużnic (wyposażonych w dwukomponentowe stopki zwiększające stabilność) zamocowano dwie samoblokujące się rolki jezdne o średnicy 80 mm.

Schody z podestem w wersji mobilnej jako samodzielne stanowisko pracy

Pośpiech nierozerwalnie kojarzy się z branżą logistyczną. Załadunek lub rozładunek ciężarówek musi odbywać się bez zakłóceń, a wszelkie nieplanowane przerwy w pracy muszą być natychmiast nadrabiane. Dlatego magazynierzy cenią sobie wielofunkcyjne narzędzia, których przygotowanie do pracy nie zabiera dodatkowego czasu, jak np. jezdne schody z podestem, które doskonale sprawdzą się podczas prac na wysokości. A tych w magazynie przecież nie brakuje! Dlaczego warto je wykorzystać?
– Bo stanowią bardzo komfortowe i bezpieczne samodzielne stanowisko pracy na wysokości. O ile drabiny regałowe sprawdzą się podczas krótkotrwałych zadań, to kiedy istnieje potrzeba spędzenia na wysokości kilku godzin pod rząd, należy szukać innych rozwiązań. Na przykład takich, które z jednej strony oferują dużą, wygodną i dobrze zabezpieczoną przestrzeń roboczą nad podłożem, a z drugiej pozwalają na szybkie i łatwe przemieszczanie konstrukcji. Tym wymaganiom odpowiadają właśnie mobilne schody z podestem. Co ważne, w KRAUSE oferujemy możliwość indywidualnego konfigurowania poszczególnych paramentów konstrukcji (wysokości, ilości stopni, materiałów) oraz dopasowania wyposażenia dodatkowego do określonych wymagań i warunków panujących w miejscu wykorzystania. Dzięki temu, klient zawsze otrzyma od nas produkt szyty na miarę swoich potrzeb – mówi Marek Banach.

Pomosty jezdne – zgodność z przepisami BHP

Inne popularne konstrukcje wykorzystywane podczas prac na wysokości w halach  magazynowych to pomosty jezdne. Są niezwykle proste w obsłudze, pozwalają na szybkie przemieszczanie, a wykonane w zgodzie z obowiązującymi polskimi przepisami BHP – gwarantują bezpieczeństwo prowadzonych prac. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na to rozwiązanie? Zdecydowanie na konstrukcję oraz zastosowane systemy ochronne. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele modeli tych urządzeń, jednak nie wszystkie odpowiadają surowym normom bezpieczeństwa. Należy przede wszystkim sprawdzić, czy barierki ochronne sięgają wysokości 1,1 m, a listwy przypodłogowe mają wysokość 15 cm. A o tych wymaganiach producenci jednak zapominają. A jakie modele, wykonane w zgodzie z obowiązującymi polskim przepisami BHP, oferuje KRAUSE?
– Do dyspozycji klientów oddajemy dwa modele, oba wykonane wg normy PN EN 131-7 – z wejściem z jednej lub dwóch stron. Wysokość dobiera się do potrzeb – oferujemy wersje od 3 do 8 stopni i analogicznie od 2×3 do 2×8 stopni. Obie wersje zostały wyposażone w dużą platformę roboczą o wymiarach 600×700 cm wykonaną z ryflowanego aluminium, które zapobiega poślizgnięciu się np. w wilgotnym środowisku. Cztery samoblokujące się rolki skrętne (Ø 125 mm) nie tylko gwarantują łatwe przemieszczanie pomostu, ale – wraz z hamulcem centralnym, dbają o bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Co ważne, nieduża szerokość konstrukcji pozwala korzystać z pomostów nie tylko na dużej przestrzeni, ale i w wąskich przejściach pomiędzy regałami – tłumaczy ekspert.
Do listy urządzeń, dobrze sprawdzających się w magazynie, warto dodać także drabiny wolnostojące z dużą, zabezpieczoną barierkami platformą roboczą. W tej grupie rozwiązań na uwagę zasługuje model teleskopowy, w którym wysokość platformy można indywidualnie regulować, dostosowując do aktualnych potrzeb. Dla większego komfortu obsługi, wielu producentów wyposaża takie drabiny w stabilizator z rolkami jezdnymi.
Planując organizację pracy w niewielkim magazynie, sklepie wielkopowierzchniowym czy dużym archiwum, warto dokładnie zastanowić się, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w roli dostępu do wysoko położonych półek. Od jego funkcjonalności zależy nie tylko efektywność działań, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników.
Może ci się spodobać również

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. AkceptujDowiedz się więcej