Pierwszy kwartał w Europie podsumowany przez Prologis

Wyniki Operacyjne


Prologis Europe zamknął pierwszy kwartał ze współczynnikiem zajętości portfolio na poziomie 96,7 procent. Firma podpisała nowe umowy najmu i przedłużenia umów obejmujące 1,1 miliona metrów kwadratowych.


 


Na koniec kwartału spółka była właścicielem lub inwestorem, w ujęciu skonsolidowanym lub poprzez nieskonsolidowane spółki joint venture, nieruchomości i projektów deweloperskich o łącznej powierzchni 16,8 miliona metrów kwadratowych w Europie.


 


„To był kolejny mocny kwartał dla Prologis w Europie” – powiedział Ben Bannatyne, prezes Prologis na Europę. „Nastroje klientów pozostają pozytywne, podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej jest pod kontrolą, a popyt stabilny na większości rynków”.


 


„Połączenie w styczniu dwóch europejskich funduszy – European Logistics Venture 1 (ELV1) oraz Prologis Targeted Logistics Fund (PTELF)— usprawniło naszą obsługę strategicznego kapitału. Z kolei utworzenie spółki UK Logistics Venture z CBRE GIP stanowi ważny krok w drodze do dalszego rozwoju naszego biznesu w Wielkiej Brytanii” – dodał Bannatyne.Rynki cieszące się najsilniejszym zainteresowaniem ze strony klientów w pierwszym kwartale:


 • Wielka Brytania; Niemcy, Holandia i Szwecja w Europie Północnej;
 • Hawr, Barcelona i Bolonia w Europie Południowej;
 • Praga, Budapeszt i Bratysława w Europie Środkowo-Wschodniej.


 


Kluczowe nowe umowy najmu w pierwszym kwartale:


 • 53 500 metrów kwadratowych, build-to-suit dla firmy Logiters (ID Logistics Group) w Penedes w Hiszpanii;
 • 45 000 metrów kwadratowych, rozbudowa  budynku typu build-to-suit dla międzynarodowej firmy z branży detalicznej w Oosterhout w Holandii;
 • 13 200 metrów kwadratowych, z międzynarodowym dostawcą usług logistycznych w Prague-Uzice

  w Czechach;
 • 11 400 metrów kwadratowych z firmą Cormar Carpets w Prologis Hemel Hempstead w Wielkiej Brytanii.


Rozpoczęte Inwestycje


Podaż obiektów logistycznych klasy A pozostaje na niskim poziomie na wszystkich rynkach europejskich.

W pierwszym kwartale Prologis Europe rozpoczął sześć projektów o łącznej powierzchni 191 400 metrów kwadratowych w Wielkiej Brytanii, Holandii, we Włoszech i na Słowacji. 100 procent stanowiły budynki typu build-to-suit.


 


 


 


 


Nowe inwestycje:


 • 36 700 metrów kwadratowych dla firmy z branży handlu elektronicznego w Tilburg w Holandii;


 • 16 200 metrów kwadratowych dla dystrybutora odzieży w Bratysławie na Słowacji.


 


Transakcje Kupna i Sprzedaży


W pierwszym kwartale spółka sprzedała nieruchomości w Austrii, Niemczech, Polsce i na  Słowacji na łączną sumę 46 milionów euro. Firma sprzedała również 25 hektarów gruntów w Niemczech i na Słowacji.


 


 


Działalność w Europie Środkowo-Wschodniej


Prologis umocnił swoją pozycję w regionie i utrzymał współczynnik zajętości portfolio na rekordowo wysokim poziomie 96 procent. Na koniec kwartału portfolio spółki wynosiło 4,6 miliona metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej w 43 parkach. Spółka podpisała umowy najmu obejmujące 390 000 metrów kwadratowych, z czego nowe umowy stanowiły 125 000 metrów kwadratowych, a przedłużone kontrakty 230 000 metrów kwadratowych. Pozostała część to umowy krótkoterminowe. Prologis oddał do użytku osiem budynków o łącznej powierzchni ponad 121 000 metrów kwadratowych w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Kolejne cztery, w pełni wynajęte budynki, o łącznej powierzchni ponad 120 000 metrów kwadratowych są aktualnie w budowie. 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili