7 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Hossa na rynku powierzchni logistycznych i magazynowych

Rok 2014 był rekordowy dla rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych zarówno pod względem popytu jak i wolumenu transakcji inwestycyjnych  w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – wynika z najnowszego raportu dotyczącego rynku powierzchni logistycznych i magazynowych w Europie Środkowo – Wschodniej, przygotowanego przez ekspertów BNP Paribas Real Estate. Autorzy zwracają również uwagę na duże zróżnicowanie między poszczególnymi krajami pod kątem sytuacji makroenonomicznej, stopnia zaawansowania infrastruktury transportowej, dojrzałości rynków, a także ilości klastrów, możliwości inwestycyjnych i potencjału rozwoju sektora magazynowo-logistycznego..


 „Miniony rok był czasem bardzo dynamicznego rozwoju sektora powierzchni magazynowo – logistycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie pod kątem inwestycyjnym. Wartość transakcji osiągnęła rekordowy poziom ponad 2,2 miliardów euro i jeszcze nigdy udział tego sektora w całkowitym wolumenie transakcji  nie był tak wysoki – na poziomie ok. 30%. Najwięcej inwestorzy wydali na magazyny w Czechach i Polsce inwestorzy – po 700 milionów euro.”


 – zauważa Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa BNP Paribas Real Estate.


 


Najnowszy raport, przygotowany przez Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa we współpracy z Działem Powierzchni Magazynowych i Logistycznych oraz Rynków Kapitałowych BNP Paribas Real Estate, przedstawia analizę obecnych trendów w wybranych krajach Europy Środkowo – Wschodniej. Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry to kraje, w których badano potencjał rynkowy uwzględniając ich sytuację makroekonomiczną, rozwój infrastruktury, dostępność gruntów oraz oczekiwania cenowe.


Specjaliści BNP Paribas Real Estate szacują, że całkowita podaż nowoczesnych powierzchni logistycznych i magazynowych w krajach objętych analizą  wynosi około 20,65 milionów metrów kwadratowych, z których 43% znajduje się w Polsce.


Anna Staniszewska, autorka raportu wskazuje na Polskę, jako kraj najbardziej zróżnicowany pod względem jakości i różnorodności powierzchni magazynowych i logistycznych. Jej obszar można podzielić na 6 głównych i 4 rozwojowe klastry. Poza tym charakteryzuje się także największym popytem, który w roku 2014 osiągnął rekordową wartość 2,5 mln m kw. Drugim co do wielkości rynkiem są Czechy (26% całkowitych zasobów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej), które w ubiegłym roku znalazły się w czołówce jeśli chodzi o poziom najmu oraz transakcje inwestycyjne. Pozostałe kraje mają zbliżony udział w powierzchni magazynowej i logistycznej (16% Węgry, 11% Rumunia).


Analizowane rynki wykazują różnice pod względem wysokości stawek czynszu. Z uwagi na dojrzałość rynku polskiego i czeskiego, czynsze w tych krajach są na najwyższym poziomie i dla najlepszych obiektów kształtują się między 4,5 a 5,5 euro za m kw./mies., podczas gdy w pozostałych państwach mieszczą się one w granicach 4,0-4,5 euro za m kw./mies.


Raport wskazuje jednak na wspólne trendy – spadek wskaźnika pustostanów, a także kompresję stóp kapitalizacji, co oznacza wzrost wartości. Eksperci BNP Paribas Real Estate szacują, że co najmniej 10 milionów m kw. powierzchni magazynowo – logistycznej może być przedmiotem kolejnych transakcji inwestycyjnych, jednak niekoniecznie będą to obiekty typu „prime”


 Widzimy, że w Polsce przedmiotem zainteresowania inwestorów coraz częściej stają się obiekty logistyczne i przemysłowe. Inwestorzy poszukujący wyższych stóp zwrotu z inwestycji kierują swoją uwagę na pozostałe rynki Europy Centralnej i Wschodniej, w szczególności Rumunii i Węgier,  gdzie poziom rentowności różni się nawet o dwa punkty procentowe od Czech i Polski. Ze względu na ograniczoną dostępność instytucjonalnych produktów na tych rynkach, inwestorzy musza być przygotowani na zakup obiektów wymagających większych dodatkowych nakładów, czy też aktywnego zarządzania w celu podniesienia ich wartości.  


 – podsumowuje John Palmer, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych, sektor Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych oraz Wycen,  BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo-Wschodnia.       


 


Pomimo zbliżającego się spowolnienia nastroje na rynku powierzchni logistycznych i magazynowych są optymistyczne.


 


Źródło: BNP Paribas Real Estate

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili