6.5 C
Warszawa
środa, 27 marca, 2024

7 korzyści z zastosowania monitoringu kontenerów

Ich zwiększona popularność oraz fakt, że można na nich lepiej zarobić, powinny stanowić impuls do większego zwrócenia uwagi na kwestię zarządzania kontenerami. Jest to łatwiejsze dzięki modułom monitoringu.


W związku z otwarciem się europejskich rynków na produkty z dalekiego wschodu i znacznym wzrostem liczby transportowanych – drogą wodną i lądową – produktów, na naszym rynku przybyło kontenerów transportowych. Wiele firm logistycznych postawiło przy tym na rozwój systemów odpowiedzialnych za przewóz kontenerów, a inne dostrzegły w nich szansę na otwarcie unikalnych w skali kraju biznesów.


Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce magazyny wykorzystujące kontenery do przechowywania produktów oraz rzeczy prywatnych. Czy nie warto uzupełnić oferty wynajmu powierzchni o funkcję związaną z bezpieczeństwem w postaci stałego monitoringu, dającego pewność, czy magazyn nie został naruszony lub otwarty? Na takie rozwiązanie pozwala monitoring kontenerów.


Kontenery wciąż jednak najpowszechniej wykorzystywane są w transporcie, pokonując w trakcie „życia” tysiące kilometrów, niejednokrotnie mając na swoim „pokładzie” towary warte miliony. Zasadne staje się zatem ściślejsze kontrolowanie tego, co dzieje się z kontenerami oraz w jakich warunkach i gdzie obecnie się znajdują. Na to wszystko również pozwalają odpowiednie systemy monitoringu. O to, w jakich sytuacjach się przydają i czemu warto je zastosować, zapytaliśmy ekspertów.


Optymalizacja kosztów


O ile wykorzystanie przez firmę logistyczną modułu montowanego w naczepie lub ciągniku siodłowym pozwala lepiej zarządzać transportami, o tyle sytuacja komplikuje się, gdy do przewiezienia jest kontener. „Firmy z branży transportowej mające na swoim wyposażeniu kontenery często nie wiedzą, gdzie znajduje się ich towar. Ustalenie tej informacji zajmuje dużo czasu i wymaga przygotowania stosownych dokumentów. Rozwiązaniem problemu są moduły przystosowane do zabezpieczania i monitorowania stanu kontenerów” – zauważa Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.


 


Ścisła kontrola ładunku – drzwi zamknięte „na moduł”


Moduły wykorzystywane do zabezpieczania kontenerów są konstruowane z myślą o montażu bezpośrednio na ich drzwiach. Dzięki temu można stwierdzić nie tylko, gdzie aktualnie znajduje się kontener, a tym samym transportowany towar, ale przede wszystkim mieć go pod stałą kontrolą. Pozwalają na to alerty informujące wskazane osoby m.in. o tym, że ktoś próbuje otworzyć drzwi kontenera, mimo że powinno się to dziać dopiero w miejscu odbioru. Kontenery mogą być wykorzystywane zarówno w transporcie drogowym i kolejowym, jak i morskim, gdzie trudno mieć wgląd w ich położenie ze względu na niejednokrotnie skomplikowaną ścieżkę logistyczną. Urządzenia monitorujące sprawdzają się w tego typu sytuacjach najlepiej. Klient nie musi kontrolować np. trasy statku, procesu rozładunku i załadunku oraz późniejszych etapów przewożenia kontenera. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące jego położenia będzie mógł odczytać bezpośrednio z systemu monitoringu dostępnego online – za pośrednictwem platformy internetowej.


Rozbudowa oferty i poprawa atrakcyjności własnej firmy


Wykorzystanie systemu monitoringu może okazać się kartą przetargową w przypadku ofert sprzedaży lub wynajmu dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Dodatkowa funkcjonalność udostępniana odbiorcom ma szasnę zaważyć na wyborze konkretnego dostawcy. System monitoringu pozwala namierzać i kontrolować również kontenery otwarte. Urządzenie może zostać umieszczone na kontenerze ze względu na niezależny od zewnętrznego źródła energii system zasilania. Bateria montowana w urządzeniach marki Gannet Guard Systems może działać bez ładowania nawet 5 lat.


Koniec z przestojami – wszystkie kontenery w ruchu


Kolejną z korzyści stosowania systemu monitoringu w przypadku kontenerów jest usprawnienie procesu zarzadzania. Korzystając z systemu lokalizowania, właściciel firmy ma szansę sprawdzić, jak użytkowane są kontenery, czy „pracują” i zarabiają na siebie, czy nie są pozostawione i zapomniane. Umożliwia to najefektywniejsze wykorzystanie zasobów, podobnie jak funkcja geoogrodzeń – wyznaczania obszarów, w których powinien znajdować się kontener, a o których opuszczeniu właściciel zostanie automatycznie poinformowany.


Pewność namierzenia skradzionego mienia


Możliwość stałego lokalizowania przewożonych towarów nie tylko pozwala usprawnić procesy decyzyjne, ale również zachować spokój o bezpieczeństwo ładunku. Dzieje się tak, bo gdy kontener padnie łupem złodziei, łatwo daje się namierzyć „zgubę”. Przewagą w tym przypadku jest stosowanie systemu namierzania (oferowanego przez Gannet Guard Systems) wykorzystującego technologię radiową do ustalania pozycji skradzionych lub zaginionych kontenerów. System taki nie daje się zagłuszyć urządzeniami używanymi do eliminowania zabezpieczeń GPS/GSM, co daje 98-procentową skuteczność w odzyskiwaniu skradzionych obiektów.


Koniec marnowania czasu na szukanie kontenera na placu


Odpowiednie składowanie i umiejscowienie kontenerów pozwala na właściwe zagospodarowanie przestrzeni magazynowej oraz ułatwia dostęp do poszczególnych jednostek. Lepsza znajomość lokalizacji produktu umożliwia szybsze dotarcie do niego, przez co szybciej trafia on do klienta końcowego.


Montuję i nic mnie więcej nie interesuje


Moduły montowane na kontenerach mają całkowicie bezobsługowy charakter. „Systemy wykorzystywane do namierzania kontenerów charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Obudowa mieszcząca moduł posiada stopień ochrony IP67. Baterie wykorzystywane do niezależnego zasilania urządzeń są w stanie pracować do 5 lat bez potrzeby ładowania. Nie wymagają ani serwisowania, ani zbytniego dbania o ich stan. Nie jest więc konieczne zatrudnianie dodatkowych pracowników, a tym samym nie rosną koszty osobowe” – wyjaśnia Dariusz Kwakszys z firmy Gannet Guard Systems. 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
317ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili