17.9 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

Wyniki finansowe FAM GK

FAM Grupa Kapitałowa SA w IV kwartale zwiększyła przychody o 22% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego (z 48,5 mln zł do 59,1 mln zł). 

Zysk operacyjny został utrzymany na wysokim poziomie z III kwartału – ponad 4 mln zł a w całym roku wyniósł 12,5 mln zł i był o 67,5% wyższy niż w roku poprzednim. Przychody Grupy narastająco po czterech kwartałach 2007 roku ukształtowały się na poziomie 211 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 50% w stosunku do 2006 roku.

– Na początku 2007 roku zapowiadaliśmy wysoką dynamikę wyników operacyjnych i udało się nam to osiągnąć. Przekroczyliśmy nawet cel postawiony przez akcjonariuszy w uchwale określającej warunki programu motywacyjnego, roczne EBITDA Spółki w wysokości 20,3 mln zł jest niemal o 2 mln zł wyższe od poziomu założonego w programie – mówi Piotr Janczewski, prezes zarządu FAM Grupa Kapitałowa SA.

Roczny zysk netto wyniósł 7 mln zł. Po wyeliminowaniu czynników jednorazowych, które wystąpiły w 2006 roku (ujemna wartość firmy związana z przejęciem Stradom S.A.) Grupa wykazała blisko dwukrotnie wyższy wynik netto niż rok temu pomimo wysokich kosztów finansowych w IV kwartale w głównej mierze związanych z finansowaniem przeprowadzonych akwizycji, nowych projektów inwestycyjnych (cynkownia w Rawie Mazowieckiej) oraz zdarzeniami o charakterze jednorazowym i incydentalnym. Wyniki Grupy mogłyby być lepsze gdyby nie gorszy wynik segmentu odlewniczego.

– Nie wszystko nam się udało. Szybkich i zdecydowanych działań wymaga segment odlewniczy, który na skutek utraty pozycji rynkowej na rynkach wschodnich zanotował znacznie niższe przychody ze sprzedaży i w konsekwencji nie osiągnął progu rentowności. Jesteśmy przekonani, że działania naprawcze podjęte w tym segmencie, w 2008 roku przyniosą oczekiwane efekty – mówi prezes Janczewski. – Od blisko 3 lat realizujemy strategię rozwoju opartą na założeniu dywersyfikacji ryzyka działalności w Grupie. Dzięki temu nawet w sytuacji znacznego pogorszenia rezultatów w jednym z segmentów Grupa może funkcjonować w sposób stabilny i osiągać dodatnią dynamikę wzrostu wyników finansowych – podkreśla prezes.

e-logistyka.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili