11.3 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

W którą stronę idzie gospodarka USA?

Dobra wiadomość dla amerykańskich przedsiębiorców: wzrost gospodarczy jest wciąż energiczny i wygląda na to, że utrzyma się w tej postaci do końca roku.

Co prawda ogólny wzrost gospodarczy nie będzie tak dobry jak w zeszłym roku, grze wzrost PKB sięgnął 3,4 proc. Ekonomiści spodziewają się wyniku zbliżonego do 3 proc. W podziale na regiony, stany górskie, takie jak Idaho czy Colorado odnotują większy wzrost, natomiast stany z środkowego zachodu, jak Michigan odczują spowolnienie.

Amerykanie będą wydawać mniej na domy. Zagrożeniem są wahania cen energii oraz niestabilność giełd, która szczególnie źle przysłużyła się rynkom na początku roku.

Silny jest proces kreacji nowych miejsc pracy. Szczególnie widoczne jest to wśród małych firm, które świadczą o sile gospodarki. Na ponad 2,2 mln wykreowanych miejsc pracy, 1,5 mln przypadło na sektory zdrowia, edukacji i rozrywki. Zwiększają się również pensje.

Wzrost stóp procentowych miał mały wpływ na dostęp niewielkich przedsiębiorstw do kapitału. Koszt kredytu zwięszkszył się o ok. 1 proc. w stosunku do zeszłego roku, ale raporty bankowe nie wykazują spadku liczby firm ubiegających się o kredyty.

Kilku ekonomistów spodziewa się, ze Rezerwy Federalne podniosą jeszcze stopy procentowe.

Źródło: Forbes.com

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili