Tytuł Mistrza Polski w Programowaniu zdobyty

Rozmowa z Maciejem Manieckim, Wiceprezesem Asseco Business Solutions.

Internetowe Mistrzostwa Polski w Programowaniu organizowane przez firmę Asseco BS mają otwarty charakter, przeznaczone są dla uczestników w każdym wieku, bez względu na miejsce zamieszkania. Wystarczy zarejestrować się za pomocą formularza na stronie. Co Pana zdaniem przyciąga z roku na rok coraz większą ilość pasjonatów programowania? Jakie korzyści przynosi uczestnikom udział w Internetowych Mistrzostwach Polski w Programowaniu? Czy może to pomóc im w przyszłej karierze zawodowej?

Internetowe Mistrzostwa Polski w Programowaniu z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Liczba uczestników zawodów w 2008 r. to rekordowe 1794 osoby. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze są to unikatowe w Polsce, internetowe zawody skierowane do pasjonatów zajmujących się programowaniem i algorytmami. Każda osoba, niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku może wziąć udział i walczyć o najwyższe pozycje. Zawodnicy oprócz nagród zyskują prestiż, mają szansę wymienić się doświadczeniem i wiedzą, a także zwiększyć swoją wartość na rynku pracy.

Jakie były początki przedsięwzięcia Internetowych Mistrzostw Polski w Programowaniu i co zadecydowało o jego niewątpliwym sukcesie?

Internetowe zawody programistyczne OPSS to inicjatywa lubelskiej spółki Safo, produkującej wiodące systemy klasy ERP. Sukces firmy Safo opierał się na pracy grupy najzdolniejszych programistów. I to właśnie oni – ludzie z pasją postanowili zorganizować coś dla ludzi z pasją. Tak narodziła się idea otwartego konkursu programistycznego w internecie. Ze względu na nieograniczony zasięg sieci do zawodów zaczęły przystępować osoby z całej Polski. Rosnąca popularność OPSS sprawiła, że jesienią 2006 r. konkurs po raz pierwszy zyskał miano Internetowych Mistrzostw Polski w Programowaniu.

O sukcesie zawodów zdecydowała ich formuła on-line, ale także profesjonalnie przygotowane zadania i promocja wydarzenia. Staraliśmy się, by każda edycja konkursu była na najwyższym poziomie merytorycznym i organizacyjnym. Poza tym tego typu przedsięwzięć nie było do tej pory w Polsce, stąd udało nam się trafić w niszę i ją zagospodarować.

Od 2007 roku, czyli od połączenia firmy Safo z Asseco Business Solutions, działania związane z konkursem są kontynuowane przez Asseco BS. Organizacją wydarzenia zajmują się jednak nadal Ci sami specjaliści, którzy stworzyli ideę OPSS.

Warto też wspomnieć o portalu OPSS, utworzonym przez programistów systemów Safo, który przyczynił się do sukcesu Mistrzostw. W ramach funkcjonalności serwisu użytkownicy mogą wziąć udział w przeprowadzanych zawodach programistycznych, przedyskutować rozwiązania problemów algorytmicznych, przeczytać artykuły i recenzje wybranych książek. Obecnie portal ma już ponad 10 tysięcy zarejestrowanych użytkowników.

Niedawno odbył się już III Finał Mistrzostw, czy mógłby Pan krótko podsumować jego przebieg? Czy coś Pana pozytywnie zaskoczyło?

W III Internetowych Mistrzostwach Polski w Programowaniu wzięło udział prawie pięćdziesiąt procent więcej osób, niż rok temu. Bardzo nas to cieszy, ponieważ widzimy, że nasze wysiłki związane z organizacją Mistrzostw są doceniane. Poza tym, w tym roku liczba zawodników reprezentujących szkoły średnie była większa, niż udział studentów. Świadczy to o tym, że coraz młodsze osoby interesują się programowaniem i informatyką, osiągając przy tym świetne wyniki już w tak młodym wieku. Dzięki inicjatywie OPSS możemy mieć wkład w edukację informatyczną młodzieży, a także pomóc najzdolniejszym zaistnieć w branży i rozwijać swoje umiejętności.

Celem zawodów jest propagowanie idei programowania, doskonalenie umiejętności w rozwiązywaniu problemów algorytmicznych oraz upowszechnianie wiedzy o pracy działów IT. Jak Pan ocenia stopień wiedzy ?i umiejętności w programowaniu uczestników konkursu?

Opracowując zadania do Mistrzostw staraliśmy się, by nie były one najłatwiejsze, ale wymagały solidnej wiedzy informatycznej. Oczywiście zadania podzielone były na etapy, każde o innym, rosnącym stopniu trudności. W III edycji Mistrzostw spośród 14 030 nadesłanych rozwiązań aż 33 % było poprawnych, bez przekroczenia limitu czasu. Jest to duża liczba, gdyż poprzeczka naszym zdaniem była dość wysoka.

Na koniec pytanie na temat przyszłości? Czy przy kolejnej edycji Internetowych Mistrzostw Polski w Programowaniu szykują Państwo jakieś zmiany lub nowości, stawiają sobie jakieś nowe cele? Planują Państwo np., zaskoczyć czymś nowych uczestników? Czy też zamierzone cele zostały już osiągnięte?

Naszym głównym celem jest na pewno utrzymywanie wysokiego poziomu i rzetelna weryfikacja wiedzy zawodników. Zależy nam też na tym, by Mistrzostwa stały się wydarzeniem na stałe wpisanym w kalendarz najzdolniejszych programistów w Polsce, a z czasem może także w innych krajach.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Beata Bednarz, SOFTy.pl

Źródło: www.softy.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili