17.9 C
Warszawa
piątek, 24 maja, 2024

Sprzedaż Opla z poślizgiem

Wciąż nie ma wymaganego porozumienia w negocjacjach pomiędzy nowym inwestorem, Magną i rosyjskim Sbierbankiem, a przedstawicielami załogi Opla. Szef rady zakładowej Klaus Franz potwierdził agencji dpa, że pewne kwestie w rozmowach nadal są otwarte.

Pracownicy Opla mają uzyskać 10 proc. udziałów w firmie. Po 27,5 proc. przejmą Magna i Sbierbank, a 35 proc. zachowa amerykański koncern General Motors. Załoga gotowa jest zrezygnować z podwyżek płac i premii świątecznych na łączną kwotę 265 mln euro rocznie, żąda jednak w zamian większych uprawnień w radzie nadzorczej Nowego Opla.

GM domaga się przed zawarciem umowy pisemnych zobowiązań ze strony załogi Opla, że wesprze ona cięcia kosztów w firmie poprzez rezygnację z podwyżek i premii.

Prezes GM Fritz Henderson, przebywający w czwartek w Korei Południowej, potwierdził jedynie, że podpisanie umowy o sprzedaży Opla nastąpi jeszcze w tym tygodniu.

Do wyjaśnienia pozostanie jeszcze kwestia podziału pomocy publicznej dla spółki motoryzacyjnej. Niemcy obiecały wesprzeć Nowego Opla kredytami i poręczeniami na kwotę 4,5 mld euro, ale domagają się, by część tych kosztów wzięły na siebie pozostałe kraje europejskie z zakładami Opla, w tym Polska.

Te zgłaszają tymczasem szereg zastrzeżeń do planów nowego inwestora Magny, związanych z cięciami zatrudnienia i produkcji; Magna przewiduje likwidację 10,5 tysiąca z ogólnej liczby 55 tysięcy miejsc pracy w spółkach Opel i Vauxhall.

Warunki pomocy publicznej musi jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska. 

Źródło: pb.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili