23.6 C
Warszawa
sobota, 18 maja, 2024

Siedmiokrotnie mniej projektów magazynowych w budowie niż w 2008 roku.

Występują rejony, gdzie współczynnik pustostanów sięga nawet 20%, m.in. na Śląsku. Natomiast w Poznaniu czy w Warszawie współczynnik jest na niskim poziomie – około 10%. Spadek wskaźnika pustostanów w ostatnim okresie, wynika z małej ilości powierzchni oddanej do użytku w trzecim kwartale oraz nieznacznemu wzrostowi popytu na powierzchnie magazynowe.

„Po gwałtownym załamaniu się rynku na przełomie 2008 i 2009, dopiero w trzecim kwartale br. obserwujemy powolny wzrost popytu na powierzchnie magazynowe w Polsce.” – mówi Beata Hryniewska, dyrektor działu wynajmu powierzchni magazynowo-produkcyjnych w Jones Lang LaSalle. „W ciągu trzech kwartałów tego roku wynajęto 670 000 mkw powierzchni magazynowo-produkcyjnej w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszy się w tym roku Wrocław oraz strefa II Warszawy. gdzie przeważają najemcy produkcyjni.”

Warto zwrócić uwagę, że obecnie w budowie jest zaledwie 140 000 mkw, najwięcej we Wrocławiu (41 000 mkw). Jest to siedmiokrotnie mniej niż w szczycie boomu magazynowego, gdy w 4 kwartale 2008 roku w budowie było ponad 1 mln mkw magazynów.

„Bardzo optymistycznie patrzymy w przyszłość. Liczymy, że notowany obecnie stabilny, choć powolny wzrost popytu na powierzchnie magazynowe, odbuduje rynek. Ponadto bardzo atrakcyjne stawki czynszowe oferowane teraz przez deweloperów oraz dobre prognozy ekonomiczne dla Polski, przyczynią się do wzrostu zainteresowania najmem obecnych już na polskim rynku firm jak i nowych najemców”. – dodaje Beata Hryniewska.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili