Rynek magazynów budzi się powoli

Ostatni rok był bardzo trudny dla deweloperów obiektów magazynowych. Załamanie popytu spowodowało wstrzymanie realizacji prawie wszystkich nowych projektów. Jest jednak nadzieja, że już niebawem zaczną się inwestycje.

Ostatni kwartał 2008 r. i pierwsza połowa 2009 r. to czas, w którym deweloperzy magazynowi wstrzymali aktywność do minimum.

— Znaczny wzrost kosztów finansowania inwestycji i spadek popytu sprawiły, że tylko nieliczni zdecydowali się na dokończenie rozpoczętych projektów. Większość wstrzymała proces deweloperski, szukając zainteresowanych i czekając na podpisanie umów najmu. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się oczywiście właściciele obiektów budowanych na zasadach spekulacyjnych, ale nie tylko. Również rynek projektów "szytych na miarę" dotkliwie odczuł kryzys. W 2009 r. podpisano tylko kilka umów na realizację tego typu obiektów — mówi Joanna Sinkiewicz, konsultant w dziale powierzchni magazynowych DTZ w Warszawie.

Według raportu przygotowanego przez Jones Lang LaSalle w trzecim kwartale 2009 r., w budowie znajdowało się aż siedmiokrotnie mniej obiektów magazynowych niż rok wcześniej. Mimo to prognozy są obiecujące.

Analitycy Jones Lang LaSalle informują, że po przekroczeniu 1 mln mkw. wolnej powierzchni najmu w połowie 2009 r. obecnie notowany jest niewielki spadek współczynnika powierzchni niewynajętej — o jeden punkt procentowy, do 17,7 proc. w całej Polsce. Występują jednak rejony, gdzie współczynnik pustostanów sięga nawet 20 proc. Tak jest m.in. na Śląsku. Natomiast w Poznaniu czy w Warszawie współczynnik ten utrzymuje się na niskim poziomie — około 10 proc. Powierzchnia pustostanów zmniejsza się, bo w trzecim kwartale do użytku oddano mniej nowych obiektów i, co może cieszyć, nieznacznie wzrósł popyt. 

Źródło: pb.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili