8.4 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024

Rozmowa z Rafałem Brzoska, prezesem firmy InPost

""W połowie listopada na naszym rynku pojawił się pierwszy prywatny konkurent Poczty Polskiej, InPost. O wyzwaniach jakie stoją przed nowym dostarczycielem usług pocztowych, mówił w wywiadzie dla e-Logistyki prezes firmy, Rafał Brzoska

e-Logistyka.pl: Panie Prezesie, miesiąc przed uruchomieniem InPost odbyła się konferencja Poltrans, na której menedżerowie takich firm jak DHL, TNT, czy Masterlink przekonywali, że nie są w stanie konkurować z Pocztą Polską. Twierdzili, że to zbyt duże koszty, szczególnie w przypadku klientów indywidualnych. Pojawienie się InPost wydaje się temu przeczyć. Co zdecydowało o decyzji wejścia na ten rynek?

  • Niewątpliwie konkurować z Pocztą Polską będzie bardzo trudno. Wierzę jednak w to, że jako firma alternatywna, możemy działać niezależnie od usług oferowanych przez operatora publicznego. Impulsem do wejścia na rynek pocztowy była częściowa liberalizacja prawa obowiązującego na tym rynku oraz duże zaplecze logistyczno-techniczne, jakie posiadamy w związku z prowadzeniem firmy Integer.pl zajmującej się kolportażem druków adresowych i bezadresowych.

Strajk pracowników Poczty Polskiej wygląda na wręcz wymarzoną okazję do zaprezentowania konkurencyjnej oferty. To przypadek, czy też spodziewał się Pan takiego rozwoju wydarzeń i czekał na odpowiedni moment wejścia na rynek?

  • Trudno, żebym wiedział, kiedy pracownicy Poczty poczują się niezadowoleni z warunków pracy. Ponadto tak dużej firmy, działającej w skali kraju nie otwiera się z dnia na dzień. Nasza strategia marketingowa została opracowana na długo przed strajkami Poczty Polskiej, a datę wejścia na rynek znaliśmy na pół roku wcześniej, co nie zmienia faktu, że rzeczywiście wejście firmy InPost na rynek zbiegło się ze strajkami pracowników Poczty Polskiej.

Strajk na pewno osłabi monopolistę, ale to wciąż gigant – nie obawia się Pan gwałtownej reakcji Poczty Polskiej?

  • Poczta Polska w obecnej sytuacji może czuć się zagrożona, ale to jednak nadal ona wiedzie prym na rynku usług pocztowych. Działamy na tym samym rynku, ale chcemy być alternatywą dla operatora narodowego – dajemy społeczeństwu możliwość wyboru.

Na zliberalizowanie przepisów o usługach pocztowych trzeba poczekać jeszcze dwa lata. Jaka jest strategia InPost na ten czas?

  • Do momentu pełnej liberalizacji rynku usług pocztowych InPost będzie obsługiwał przesyłki ważące powyżej 50 g. W swojej ofercie mamy również listy polecone ekspresowe oraz przesyłki kurierskie do 5 kg. Dodatkowo oferujemy naszym Klientom pełną obsługę korespondencji, czyli kopertowanie oraz adresowanie przesyłek. 

Czy InPost planuje zatrudnienie strajkujących listonoszy Poczty Polskiej? Co mogą im Państwo zaproponować?

  • Oferty pracy na stanowisku listonosza w InPost kierowane są do wszystkich osób spełniających kryteria naboru na to stanowisko. Mamy świadomość, że to pracownicy wpływają w dużej mierze na jakość świadczonych usług, a co się z tym wiąże – chcemy zatrudniać fachowców, ludzi doświadczonych w branży usług pocztowych. Listonosze Poczty Polskiej cieszą się dużym zaufaniem ludzi, do których przychodzą od kilku lat, a nam zależy na zaufaniu naszych Klientów. Listonosze zatrudnieni w firmie InPost pracują w oparciu o umowy o pracę /co oznacza, że mają opłacane wszystkie niezbędne świadczenia/, a ich zarobki wahają się na starcie od 1200 do 1500 zł. netto.

A co z zagranicą? Czy InPost zamierza obsługiwać przesyłki zagraniczne?

  • Nasza strategia rozwojowa zakłada stopniowe poszerzanie oferty, w związku z czym w przyszłym roku planujemy wprowadzenie do oferty przesyłek zagranicznych.

    Rozmawiał Michał Krzak
    e-Logistyka.pl


Rafał Brzoska urodził się 1977 roku. W latach 1997 – 2001 studiował Zarządzanie i Marketing na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1999 roku jako dyrektor handlowy i jednocześnie współwłaściciel zarządzał firmą SENIORNET S.C. świadczącą usługi w branży internetowej. W 1999 roku rozpoczął działalność w firmie INTEGER S.C. a później Integer.PL na stanowisku prezesa zarządu (oraz jako właściciel). Do dziś zajmuje stanowisko prokurenta – dyrektora handlowego w tej spółce.

Rafał Brzoska od kwietnia 2006 roku pełni również funkcję prezesa zarządu i dyrektora handlowego w spółce InPost. Interesuje się rynkiem finansowym. Aktywnie uprawia narciarstwo i nurkowanie.

e-Logistyka.pl
Zdjęcie: www.inpost.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili