Prologis Podsumowuje Trzeci Kwartał w Europie

Poziom zajętości porfolio wzrasta do 96.1 procent


291 000  metrów kwadratowych rozpoczętych inwestycji,  w tym 69 procent to budynki build-to-suit


Wyniki Operacyjne


Prologis Europe zamknął trzeci kwartał ze współczynnikiem zajętości na poziomie 96.1 procent, o 50 punktów bazowych więcej niż w drugim kwartale bieżącego roku. Firma podpisała nowe umowy najmu obejmujące  594 130 metrów kwadratowych, blisko dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.


 


Na koniec kwartału spółka była właścicielem lub inwestorem, w ujęciu skonsolidowanym lub poprzez nieskonsolidowane spółki joint venture, nieruchomości i projektów deweloperskich o łącznej powierzchni 16,6 miliona metrów kwadratowych w Europie.


 


„Początkowy szok związany z Brexitem osłabł w okresie letnim; nastroje wśród naszych klientów są w dalszym ciągu pozytywne z minimalnym lub żadnym wpływem na zawierane transakcje.” – powiedział Ben Bannatyne, prezes Prologis na Europę. „Zawarte umowy najmu przełożyły się na rekordowo wysoki współczynnik zajętości europejskiego portfolio. Nadal obserwujemy znaczny wzrost stawek czynszowych w Wielkiej Brytanii i coraz częściej w Europie kontynentalnej – głównie w Niemczech, Holandii i Czechach."


 


Rynki z najsilniejszym popytem w trzecim kwartale:


  • Wielka Brytania; Niemcy, Holandia, Rotterdam, Szwecja w Europie Północnej;
  • Lyon, Hawr, Walencja i  Barcelona w Europie Południowej;
  • Praga, Budapeszt i Bratysława w Europie Środkowo-Wschodniej.


 


Kluczowe umowy najmu w trzecim kwartale:


  • 22 300 metrów kwadratowych z firmą 4PX, chińską firmą z sektora e-commerce, w Prologis Park Dunstable w Wielkiej Brytanii;
  • 23 660 metrów kwadratowych z firmą Logent, zewnętrznym dostawą usług logistycznych, w Prologis Park Gothenburg w Szwecji;
  • 20 000 metrów kwadratowych z firmą Samada, zewnętrznym dostawą usług logistycznych, w Prologis Sénart DC1 w pobliżu Paryża we Francji.


 


Rozpoczęte Inwestycje


Podaż obiektów dystrybucyjnych klasy A pozostaje na niskim poziomie na wszystkich rynkach europejskich.

W trzecim kwartale Prologis Europe rozpoczął czternaście budów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Francji, Hiszpanii, Polsce, Czechach i na Słowacji o łącznej powierzchni 291 000 metrów kwadratowych. 69 procent inwestycji stanowiły budynki typu  build-to-suit,  a 31 procent obiekty spekulacyjne.  


 


Nowe inwestycje:


  • 60 000 metrów kwadratowych dla XPO Logistics w Trade Port North, Venlo w Holandii;
  • 23 530 metrów kwadratowych budowanych spekulacyjnie w Prologis Park Le Havre we Francji;
  • 21 400 metrów kwadratowych budowanych spekulacyjnie w Prologis Park Wrocław V w Polsce;
  • 20 500 metrów kwadratowych dla firmy Mall.cz działającej w branży e-commerce, w  Prologis Park Prague-Jirny w Czechach.


 


„Kontynuujemy selektywny rozwój na rynkach z ograniczoną podażą o solidnych fundamentach ekonomicznych” – powiedział Bannatyne. „Nasza aktywność napędzana jest przez dostępność kapitału i niski poziom pustostanów, jak również przez klientów z sektora e-commerce, którzy są odbiorcami 44 procent wszystkich naszych rozpoczętych inwestycji typu build-to-suit.”


 


Transakcje Kupna i Sprzedaży


W trzecim kwartale Prologis Europe nabył pięć gruntów w całej Europie. Transakcje wpisują się w strategię spółki, polegającą na ostrożnym inwestowaniu na rynkach globalnych.


 


„Ciągłe zainteresowanie inwestorów w nieruchomości logistyczne przekracza podaż dostępnych produktów na kluczowych rynkach, co powoduje  przeznaczenie kapitału na nowe inwestycje budowlane”– dodał Bannatyne. „W trzecim kwartale stopy kapitalizacji pozostały stabilne.”

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili