Program pomocowy dla Opla

Bardzo ważnym wątkiem transakcji staje się pomoc publiczna, która ma zostać udzielona Magna International przez Niemcy, a być może również przez Hiszpanię, Wielką Brytanię i Polskę, czyli państwa Unii Europejskiej, w których zlokalizowane są zakłady Opla.

Zamiarem niemieckiego rządu jest udzielenie wsparcia w ramach zaaprobowanego już przez Komisję Europejską programu pomocowego, zgodnego z przyjętymi w grudniu 2008 r. tymczasowymi zasadami przeciwdziałania kryzysowi. Możliwość zastosowania tego programu wobec Opla wymaga uważnego zbadania. Zgodnie z oświadczeniem Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji, KE zbada, czy udzielenie pomocy uzależnione jest od dodatkowych warunków, takich jak lokalizacja inwestycji lub miejsce restrukturyzacji. W ocenie legalności pomocy istotna będzie również analiza, czy wsparcie nie jest przejawem protekcjonizmu, o który Niemcy są oskarżane, oraz czy nie wynika z motywów politycznych.

Niemiecki rząd kwotę wsparcia dla Opla chce podzielić między kraje, w których znajdują się zakłady produkcyjne firmy, dlatego powinniśmy uważnie obserwować rozwój wypadków. Dla Polski bardzo istotne będzie, czy ewentualny wydatek polskich podatników zapewni zachowanie miejsc pracy w Gliwicach.

Źródło: pb.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili