7.7 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

Ponad połowę transakcji inwestycyjnych w regionie CEE zawarto w Polsce

Polska stała się więc liderem rynku inwestycyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej, uzyskując 30 proc. udział pod względem wartości transakcji. Colliers odnotował, że przeciętna wartość pojedynczej transakcji w Polsce wyniosła 50 mln euro. Wartość 11 transakcji przekroczyła 100 mln euro (w tym znalazło się siedem transakcji portfelowych).


 


– Tak znaczna liczba transakcji świadczy o dużej płynności polskiego rynku. W chwili obecnej jest to największy rynek inwestycyjny w całym regionie CEE – zauważa Piotr Mirowski, Partner i Dyrektor w Dziale Usług Inwestycyjnych w Colliers International.  Warto pamiętać, że Polska to nie tylko Warszawa. Poza stolicą rozwijają się miasta regionalne, które przyciągają inwestorów i fundusze inwestycyjne. W zeszłym roku udział miast regionalnych na rynku inwestycyjnym wyniósł ok. 60 proc. Fundusze lokujące swój kapitał w Polsce pochodzą głównie z USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec.


 


– Wśród znaczących nabywców znalazły się takie podmioty, jak: Blackstone, Starwood, Segro, Prologis, Hillwood, WP Carey, Hines czy Resolution. Największym inwestorem okazał się zaś Deutsche Asset & Wealth Management (dawniej RREEF), który nabył w Polsce nieruchomości o łącznej wartości 0,5 mld euro – wylicza Piotr Mirowski z Colliers.


 


Colliers przewiduje, że w 2015 roku wartość transakcji inwestycyjnych będzie zbliżona do osiągniętej w zeszłym roku. Wiele będzie zależało od dostępności nieruchomości na sprzedaż. Miasta regionalne będą nabierać płynności oraz charakteryzować się wzrostem cen. Wśród kupujących można spodziewać się dalszego napływu kapitału ze Stanów Zjednoczonych, jak również nowych inwestorów z Kanady, Australii, Korei, Chin i Singapuru.   

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
318ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili