11.3 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Polskie negocjacje z Gazpromem

Szefowie PGNIG w ciszy wrócili do Polski. Z tarczą czy na tarczy?

— Dzisiejsze rozmowy z Gazpromem zakończyły się — poinformowała bardzo lakonicznie wczoraj spółka.

O tym, co się wydarzyło, mamy dowiedzieć się dzisiaj. Do chwili zamknięcia numeru nie udało nam się ustalić wyników rozmów.

— Nie mam jeszcze informacji, jestem jednak optymistą — mówił nam Maciej Kaliski, dyrektor departamentu ropy i gazu w resorcie gospodarki.

Sukces potrzebuje rozgłosu, porażka jest cicha. Istnieje więc obawa, że ,,nasi" mogli wrócić z pustymi rękami. Oby nie, bo jeśli zabraknie gazu, mogą to odczuć polskie firmy.

Polsce zależy na zwiększeniu jego importu od 2010 r. z 7,4 do 11 mld m sześc. rocznie do 2037 r. Gazprom, który nie chce słyszeć o krótszym kontrakcie, na takie rozwiązanie mógłby się zgodzić pod ściśle określonymi warunkami. A te są trudne. Rosjanie chcą płacić jak najmniej za przesył gazu przez Polskę na zachód Europy. Chcą mieć też kontrolę nad EuRoPol Gazem — spółką, która zajmuje się tranzytem. Dążą do objęcia 50 proc. jego akcji. Obecnie Gazprom i PGNiG mają po 48 proc. walorów tej spółki, a 4 proc. ma Gas Trading, którego drugim co do wielkości akcjonariuszem jest Bartimpex Aleksandra Gudzowatego (36,17 proc.). Tymczasem EuRoPol Gaz jest zadłużony, i to wobec Rosjan. Musi więc mieć godziwe zyski, by funkcjonować i spłacać potężne zobowiązania. Na ich wcześniejszą spłatę Rosjanie, co ciekawe, się nie godzą. Polski rząd godzi się natomiast na to, by PGNiG i Gazprom podzieliły się akcjami EuRoPol Gazu po 50 proc., co oznaczałoby wyeliminowanie Gas Tradingu.

Źródło: pb.pl


 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili